Американският долар се срина рязко в петък спрямо водещи световни валути, достигайки най-ниските си нива от десетилетие спрямо швейцарския франк и тригодишен минимум спрямо еврото. Причина за това стана ескалиращото напрежение около търговската война между Съединените щати и Китай, което разклати доверието на инвеститорите в долара като сигурно убежище, анализира "Ройтерс".
След като президентът Доналд Тръмп обяви повишаване на митата върху китайски стоки до общо 145%, Пекин отговори с увеличаване на собствените контрамита от 84% на 125%.
Реакцията на пазарите беше незабавна - започна масова разпродажба на акции и държавни облигации, а инвеститорите се пренасочиха към алтернативни "безопасни" валути като швейцарския франк и японската йена. Доларът загуби 1.11% спрямо франка, достигайки 0.814 - най-ниското ниво от 2015 г., а спрямо йената спадна с 0.66%, достигайки най-ниската си стойност от септември 2024 г.
В същото време, на фона на напрежението и икономическите сътресения, цената на златото достигна нов рекорд, покачвайки се с близо 2% до 3 236 долара за тройунция. Еврото също поскъпна силно и достигна 1.136 долара - най-високото си ниво от февруари 2022 г., като отбеляза най-големия си седмичен ръст от началото на март.
Значителен спад отчете и доларовият индекс - ключов измерител на стойността на щатската валута спрямо кошница от шест основни валути - който падна с 0.47% до 100.05, най-ниско от април 2022 г. и с най-голям седмичен спад от месеци насам.
Към нестабилността се прибавиха и нови данни от САЩ, според които потребителското доверие се е влошило рязко през април, а очакванията за инфлацията на 12-месечен хоризонт са се повишили до най-високото си ниво от 1981 г. Това породи нови притеснения за рецесия и наложи натиск върху Федералния резерв, който е изправен пред труден избор между поддържане на доверието и овладяване на инфлацията.
В отговор на турбуленциите председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард увери, че ЕЦБ разполага с инструменти за запазване на финансовата стабилност и че институцията е готова да действа при нужда. Според стратега на 'Номура" Нака Мацузава това, което се наблюдава, е своеобразен вот на недоверие към администрацията на Тръмп - не само от страна на пазарите на акции, но и от страна на участниците на пазара на американски облигации.
Несигурността около икономическата политика на Вашингтон, съчетана с рязко влошаващи се глобални отношения, оставя долара под силен натиск и поставя под въпрос способността на САЩ да запазят статута на своята валута като основен световен резервен актив.
dvepm
на 11.04.2025 в 20:12:51 #5И оище малко за тъпунгер №1: „Тази информация може да бъде полезна в контекста на ескалиращото геополитическо противопоставяне на новата администрация на Белия дом с ключови търговски и финансови партньори, оценявайки потенциалната плътност на продажбите. Канада, най-„обидената“ и наранена сред всички партньори, е вторият по големина инвеститор в акции и първият инвеститор без офшорки сред всички нерезиденти. Сумата е впечатляваща – почти 2 трилиона, което може да окаже натиск върху американския фондов пазар. Това трябва да се вземе предвид. Европейските страни държат позиция в акции на стойност 9,2 трилиона (приблизително половината от всички нерезиденти), в трезори – 2,72 трилиона (дял 37,5%), в корпоративни облигации – 2,66 трилиона (дял 58%). Като се има предвид новата конфигурация на геополитическия пейзаж, може да се случи най-голямото пренасочване на инвеститорите в ценни книжа на САЩ в съвременната история.“
dvepm
на 11.04.2025 в 20:07:37 #4Безмозъчния ну пагади, ей ти малко реална статистика да прочетеш преди да ръсиш поредните лъжи!
За дълга:
https://www.visualcapitalist.com/ranked-the-top-20-countries-holding-the-most-u-s-debt/
За об;лигациите и дълга на български, ако разбираш: https://bulgaria.news-pravda.com/world/2025/03/24/81969.html
oxoo
на 11.04.2025 в 19:45:35 #31 Китай държи САЩ за топките повече от век,няма мащабен проект в САЩ,който не е реализиран с доминиращата помощ на Китай и най-вече в труд,защото сбирщината Америка, е калпав работник!
oxoo
на 11.04.2025 в 19:39:06 #2Ще става и по-интересно след като се крадат чужди авоари от самите банки създали уж т.н.финансова"сигурност"и банкова"тайна"!Всичко се хлъзга вече надолу,заради дилетанти,по-лошо, откровенни самонадеяни глупаци!
ВълкСчадъР
на 11.04.2025 в 19:36:17 #1Явно това е целта на мероприятието - да отслабим долара да стане 1/10 от което беше ( за кратко време ) - $33 трилиона дълг ще стане $3 трилиона, ще се изплатят с малко печатане и готово , бития бит , онодения оноден
И кой ще са най преебаните ?
Китай и СА разбира се, те държат най много от дълга !
На преебаните Честито