България и Северна Македония потвърдиха ангажимента си да продължат изграждането на железопътен Коридор 8 съгласно Регламента за трансевропейската транспортна мрежа.
Това стана ясно в сряда след срещата на високо равнище в Брюксел между Европейската комисия (ЕК), Бисер Минчев, заместник-министър на транспорта и съобщенията на България, Стефан Вълкановски, държавен секретар в Министерството на транспорта на Северна Македония, Синиша Ивановски, директор на железопътната инфраструктура в Северна Македония, финансовите институции ЕИБ и ЕБВР и Секретариата на Транспортната общност, съобщава "Нова".
Двете страни се споразумяха да провеждат редовен диалог на високо равнище и да създадат съвместна работна група за Коридор 8. Освен това съответните министерства ще работят за намирането на координирано техническо решение за изграждането на трансграничния участък от коридора. Северна Македония и България също така приветстват подкрепата на Европейския координатор за коридора Западни Балкани - Източно Средиземноморие и на Постоянния секретариат на Транспортната общност за напредъка по Коридор 8.
"Коридор 8 е критична железопътна връзка за целия регион и за ЕС. Той ще осигури по-бързо пътуване на стоки и пътници, ще увеличи мобилността, достъпа до пазара и конкурентоспособността на Западните Балкани. Комисията приветства повторното потвърждаване на ангажимента на България и Северна Македония по отношение на Коридор 8, което показва желанието за регионално сътрудничество от съществено значение за бъдещето на двете държави", се казва в позиция на ЕК.
Източният участък на Коридор 8 свързва Северна Македония и България и е част от европейския коридор "Западни Балкани - Източно Средиземноморие". С финансовата помощ на ЕС за подготовката на проектите и съфинансирането на инвестициите в рамките на Икономическия инвестиционен план за Западните Балкани Северна Македония и Албания модернизират съществуващите линии и изграждат липсващите връзки по коридора.
Припомняме, че по-рано през октомври България обвини македонския вицепремиер и министър на транспорта Александър Николоски в лъжа за три провалени срещи в Брюксел.
Твърденията на Николоски, че България е провалила три срещи със Северна Македония в Брюксел относно стратегическата инфраструктура не отговарят на истината.
Българското министерство на транспорта и съобщенията тогава уточни, че такава среща ще се проведе на 16 октомври в белгийската столица, като тя ще бъде на ниво заместник-министри и представители на Европейската комисия. На срещата ще бъдат обсъдени всички текущи и бъдещи дейности по реализацията на Коридор 8 от двете страни на границата.
От ведомството опровергаха твърденията на македонския вицепремиер, че България няма план за развитието на Коридор 8 и по-конкретно на отсечката от село Гюешево до границата.
През последните месеци македонският премиер Християн Мицкоски и неговият вицепремиер водеха кампания срещу изграждането на скоростната жп линия до българската граница - част от Коридор 8, която свързва Черно с Адриатическо море.
Вместо това двамата поискаха прехвърляне на средствата от Коридор 8 към Коридор 10, който свързва гръцкото пристанище Солун със Скопие, Белград и Будапеща. Тази идея обаче беше категорично отхвърлена от страна на Европейския съюз.
Николоски наскоро заяви, че жп маршрутът е твърде скъп и струва около 20 милиона евро на километър, а по негови думи "България дори нямала готов проект" - твърдение, което беше опровергано с документи от Националната компания "Железопътна инфраструктура".
"Процесът на евроинтеграция е основан на заслуги. Албания стигна точката, в която държавите членки са задоволени от напредъка на страната. Ако Северна Македония изпълни условията, тя също ще започне преговори". Това заяви в края на септември ръководителят на делегацията на ЕС в Албания Силвио Гонзато.
Запитан дали е притеснен от политиката на македонското правителство, което се опитва да дискредитира Коридор 8, Гонзато подчерта, че проектът е топ приоритет за ЕС в региона.