Европейският парламент гласува във вторник в подкрепа на мащабни реформи на пазара на въглеродни емисии на Европейския съюз, които се очаква да увеличат разходите за замърсяващите производства в Европа през следващите години и да намалят по-бързо емисиите на CO2., предава Ройтерс.
Реформите ще намалят предлагането на въглеродни разрешителни на пазара по-бързо от планираното, ще премахнат безплатните разрешителни за индустриите до 2034 г. и постепенно ще вкарат сектора на корабоплаването на пазара на въглеродни емисии, започвайки от 2024 г.
Еврпарламентът одобри промените с 413 гласа "за", 167 "против" и 57 "въздържал се".
Реформите бяха договорени от преговарящите от Европейския парламент и страните от ЕС миналата година. Те все още се нуждаят от окончателно одобрение от страните от ЕС, което предстои през следващите няколко седмици, за да влязат в сила.
Заложените параметри в сега действащия План за възстановяване и устойчивост не са добри за България. Предходното правителство е поело ангажимент в ПВУ за намаляване с 40% на въглеродните емисии, което означава, без да е записано в Плана, затваряне на конкретни енергийни мощности, които работят на въглища.
Така коментира пред журналисти на 5 януари в Калофер темата за затварянето на въглищните централи и евентуалното предоговаряне на ПВУ служебният премиер Гълъб Донев, цитиран от БНТ.
Донев уточни, че става дума за ТЕЦ-овете Марица Изток 2, 3 и други мощности, които, ако бъдат затворени, ще нанесат щета на българската икономика и на сигурността на енергийната система у страната и в региона.