Франция стана поредната европейска държава, която се оттегли от спорен енергиен договор в петък, тъй като не е съвместим с Парижкото споразумение за климата, съобщи "Евронюз".
Президентът Еманюел Макрон обяви, че страната му ще се оттегли от Договора за енергийната харта в кулоарите на срещата на върха на Европейския съвет в Брюксел.
"Решихме да се оттеглим от Договора за Енергийната харта, първо защото е в съответствие с позициите, които сме заели, по-специално с Парижкото споразумение и това, което то предполага, каза той на пресконференция. Войната на европейска земя не трябва да ни кара да забравяме нашите климатични изисквания и императивът ни да намалим емисиите на CO2", добави той.
Договорът за енергийната харта беше подписан през 1994 г. и има повече от 50 подписали страни, включително Европейския съюз и има за цел да насърчи "международното сътрудничество в енергийния сектор".
Но беше критикуван, че защитава компаниите за изкопаеми горива от държавни регулации, които биха могли да повлияят на потенциалните им приходи.
Германската енергийна компания RWE заведе дело срещу холандското правителство през 2021 г. за обезщетение от 1,4 милиарда евро заради решението за постепенно спиране на въглищата.
Нидерландия обяви, че ще се оттегли от договора по-рано тази седмица, докато Испания, Полша и Германия също планират да напуснат договора. Италия се оттегли от спорния договор през 2016 г.
Беше постигнато споразумение за изменение на договора през юни 2022 г., като Европейската комисия каза, че модифицираният договор ще "улесни устойчивите инвестиции в енергийния сектор".
Решението на Макрон да се оттегли от договора дойде, след като Висшият съвет по климата на Франция заяви, че координираното излизане би било "най-малко рисковият вариант за спазване на националните, европейските и международните ангажименти по отношение на климата".
Припомняме, че по-рано днес в Брюксел ЕС постигна напредък по мерките в енергийната криза. Страните дадоха "зелена светлина" на Европейската комисия (ЕК) да работи по предложения за временно ограничение на цените.
Голяма част от детайлите обаче все още не са уточнени.
Съвместни поръчки на газ и временен динамичен ценови коридор за сделките с природен газ, за да се ограничат незабавно прекомерните цени се оформиха като възможни решения в края на първия ден на срещата на върха.
Германия, която беше един от най-силните противници на тавана на цените, най-накрая даде подкрепата си за краткосрочен контрол на разходите за газ, докато не бъде създадена нова система за ценообразуване.
GolaVoda
на 23.10.2022 в 13:45:34 #2отказваме се от зелената сделка може би?? а ние няма ли да се откажем също??
TheSaint
на 21.10.2022 в 22:51:03 #1Интересна логика - ако някой някъде сложи таван на цените на френски или немски стоки.. щото са много скъпи.. дали доставките ще продължат?