В понеделник сутринта щатският долар и еврото поскъпнаха отново на Московската борса, а рублата поевтиня в очакване на новите антируски санкции на Запада, а и на натрупващата се информация от руско-украинския военен конфликт.

Тази сутрин доларът струваше 105 рубли за 1 долар (+18 копейки), а еврото се равняваше на 116,73 (+1,93 рубли спрямо нивото на затваряне от петък). Кошницата от двете валути (0,55 щатски долара и 0,45 евро) нарасна с 96,75 копейки и възлезе на 110,28 рубли.

Поредното поевтиняване на рублата се дължи на очакването лидерите на Европейския съюз и президентът на САЩ Джо Байдън да разгледат по-нататъшното разширяване на антируските санкции на предстоящите тази седмица срещи на върха на ЕС, Г-7 и НАТО. ЕС вече работи по 5-ти пакет от санкции, който може да включва и ембарго върху вноса на руски петрол от страните от ЕС. Такова решение вече взеха САЩ и Обединеното кралство.

Руската рубла се срина

Руската рубла се срина

А все още участниците на финансовите пазари очакват отговора на САЩ и Европа

Цената на петрола

Цените на петрола се повишиха в понеделник също на фона на продължаващия конфликт между Русия и Украйна, както и на нарастващото напрежение в Близкия изток. В неделя Саудитска Арабия съобщи, че йеменските хуси са нанесли удари по няколко обекта в страната, включително по склад за гориво на петролната компания Saudi Aramco в Джизан, както и по съоръжение за преработка на газ в Янбу.

Цената на майските фючърси за суров петрол тип "Брент" на борсата ICE Futures в Лондон беше 111,21 долара за барел, което е с 3,04% повече от цената при затваряне на предходната сесия. Цената на априлските фючърси на WTI на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) достигна 108,25 долара за барел, което е с 3,39% повече от края на предходната сесия.

Цените на Brent и WTI скочиха с над 10%, но в края на миналата седмица се понижиха с 4,2%.

Русия: ЕС да се подготви за $300 за барел, ако се откаже от руски петрол

Русия: ЕС да се подготви за $300 за барел, ако се откаже от руски петрол

Новак: Някои дори казват 500 долара за барел