Норвегия ще увеличи добива на природен газ през следващите месеци, поддържайки производството по-високо от нормалното през лятото и доставяйки по-големи обеми за Европа във време на недостиг и растящи цени. Това съобщава "Ройтерс", позовавайки се на норвежкия оператор "Екинор".

Като отложи част от поддръжката и направи някои други корекции, Норвегия може да помогне на европейските страни да се справят със запълването на газохранилищата, изпразнени от зимното потребление и намаляването на износа на руски газ.

Коригираните разрешителни за производство от правителството ще позволят на находището Осеберг да увеличи износа на газ с около 1 милиард кубически метра в периода до 30 септември, докато Хейдрун може да го увеличи с 0,4 милиарда кубически метра за цялата 2022 г., посочва "Екинор".

Компанията допълва, че 1,4 милиарда кубически метра газ покриват нуждите от синьо гориво на около 1,4 милиона европейски домакинства за една година.

"Газпром" продължава доставките на газ за Европа

"Газпром" продължава доставките на газ за Европа

За днес са доставени 109,5 милиона куб. метра синьо гоиво

Освен това, на находището Трол - най-големият източник на газ в Северно море, ще бъде разрешено да увеличи добива, в случай че други находища се изправят пред прекъсвания, като по този начин ще се подобри цялостната стабилност на доставките.

Норвегия е вторият по големина производител на петрол в Европа след Русия, изпомпвайки около 4 милиона барела на ден, почти поравно разпределени между петрол и природен газ.

Скандинавската страна осигурява близо 25% от търсенето на газ в Европейския съюз и Великобритания.

Европейският пазар на газ е трескав от много месеци насам. През пролетта на миналата година цените се колебаеха около 250-300 долара за хиляда кубически метра, но през октомври за първи път преминаха над хиляда, а през декември достигнаха и до над две хиляди. След това последва известно понижение, но цените останаха стабилно високи - нещо невиждано в цялата история на европейските газови хъбове.

След като Москва официално призна за независими двете сепаратистки републики в Източна Украйна, бившият президент и премиер на Русия Дмитрий Медведев написа в Туитър: "Добре дошли в новия свят, в който скоро европейците ще плащате по 2 000 евро за кубичен метър газ!".

Медведев поздрави "прозорливия" ЕС за рекордните цени на газа

Медведев поздрави "прозорливия" ЕС за рекордните цени на газа

Вследствие на санкциите срещу Русия

От началото на руската инвазия в Украйна редовно се съобщава, че транзитът на руски газ през страната с военни действия не е прекъсван и природният газ към Европа тече в договорените количества. Беше обявено обаче, че европейските страни са изтеглили над 70% от природния газ, нагнетен през летния сезон в подземните газохранилища, като запасите от синьо гориво са достигнали исторически ниски нива от под 30%.

В последните два месеца потокът на газ по газопровода "Ямал - Европа", който минава през територията на Беларус и Полша към Германия, беше периодично спиран, след като държавната корпорация "Газпром" отказваше да резервира капацитет. Също така Русия от няколко месеца се е оттеглила от свободния пазар и изпълнява само дългосрочните си договори. Това стана на фона на обрата в политиката на Германия, която с нахлуването на руски войски в Украйна замрази пускането на построения вече газопровод "Северен поток - 2". Проектът беше завършен през септември миналата година, въпреки съпротивата на страни като Полша и наложените санкции от САЩ.

Ескалиращото напрежение между Запада и Русия и войната в Украйна породи опасения относно доставките на руски газ към Европа. Това накара ЕС да преразгледа плана си за извънредни газови доставки, да се подгови за състояние с частично прекъсване на вноса на газ от Русия, както и да потърси алтернативи. Това бе обявено и от британският премиер Борис Джонсън, който обяви като цел постепенно откъсване от руската зависимост от енергийни продукти.

ЕС е подготвен за частично спиране на доставките на газ от Русия

ЕС е подготвен за частично спиране на доставките на газ от Русия

През януари Съюзът е внесъл рекордните 10 трлн. куб. м синьо гориво