Международната търговия в момента е в криза. Това заяви руският президент Владимир Путин на форум за междурегионално сътрудничество с Казахстан.
"С оглед на това Русия прилага мащабни мерки за пренасочване на експортно-импортните си операции към нови пазари. Работи се по оборудването и подобряването на ефективността на нови международни коридори Изток-Запад и Север-Юг", подчерта той.
Руският лидер посочи, че в момента страната обръща особено внимание на развитието на "съвместна транспортна и логистична инфраструктура", наред с премахването на "ограниченията, които пречат на търговския и инвестиционния обмен".
От своя страна Казахстан изяви воля да обработва по-големи обеми товари, движещи се между Русия и Иран. Страната става все по-важен търговски маршрут, тъй като изолацията на Русия заради нейната инвазия в Украйна нараства, отбелязва "Ройтерс" .
Иран, който също е обект на санкции от страна на Запада заради ядрената си програма, се превърна в ключов съюзник на Русия, осигурявайки ѝ така необходимите стоки, като бойни дронове и достъп до пристанищата в Персийския залив, от които руските стоки могат да достигнат до Азия.
Въпреки че бившата съветска република Казахстан се дистанцира политически от Москва, Русия остава най-големият ѝ търговски партньор. По тази причина вицепремиерът Серик Жумангарин заяви, че Астана желае да засили транзитната си роля в т.нар. коридор Север-Юг между Русия и Иран.
Подобни пратки могат или да пътуват през Каспийско море, или да се движат с железопътен транспорт на изток от него през Казахстан и Туркменистан, поясни Жумангарин на среща с руски официални лица, на която президентите Владимир Путин и Касим-Жомарт Токаев присъстваха чрез видеовръзка.
"През първите девет месеца на тази година по този (източен) маршрут са изпратени 80 000 тона товари, което е осемкратно увеличение спрямо миналата година, въпреки че капацитетът на коридора позволява 6 милиона тона превози годишно", отбеляза той.
Токаев се срещна с Путин в Москва днес при първото си посещение в чужбина, откакто спечели втори мандат на предсрочните избори на 20 ноември.
Жумангарин допълни, че Казахстан обмисля изграждането на трети железопътен преход на границата си с Китай. Този ход може да се разглежда като положителен или отрицателен за Русия, в зависимост от това къде отиват добавените обеми.
Централноазиатската страна преговаря с Европейския съюз за увеличаване на транзитния си капацитет като част от проект за пренасочване на товарния трафик Китай-Европа от Русия към Каспийско море и Кавказ.
europe
на 29.11.2022 в 00:58:52 #2godzilla И аз чета насам натам,че руснаците яко напредват. Европа почва да скача на краварите да се оплаква от рекета дето и налагат за газта. Да видим как ще се развие ,но май Запада почва да издиша.
godzilla
на 28.11.2022 в 16:40:14 #1Временно изпълняющия длъжността глава на ДНР Денис Пушилин е заявил, че руските войски са близко до това, да чтобы вземат в оперативно обкръжение украински бойци в Артемовске. «Нашите подразделения се придвижват напред. Имаме успехи непосредствено в околностите на Артемовска. Може да се говори, че ситуацията на оперативното обкръжение е достатъчно близка», - е казал Пушилин в эфира на телеканала «Россия 24». По негови думи, батальон от украински националисти «Айдар»* се опитал да устрои контратака, но сам понесъл сериозни загуби. Както отбелязал Денис Пушилин, сега бойците от този батальон много се стараят, да не се показват на предни линии. Така също главата на ДНР е съобщил, че боеве се водят вече в центъра на Маринка. * «Айдар» - екстремистска организация на украински националисти, забранена на территорията на РФ.