Доставката на 39,6 милиона кубически метра природен газ за Европа е обявена за днес от "Газпром".
Информацията, подадена от "Газпром" е актуална и се следи, доколкото преди няколко дни украинските войски взеха под свой контрол газоразпределителната и компресорната станция в Суджа, в Курска област. В миналото Русия неколкократно е използвала подобни инциденти, за да спре или да заплаши да спре доставките на газ.
Засега няма особени признаци за това, макар че през последните дни количеството, определено от Русия за доставка, леко се променя. В сряда например заявеното количество спада от досегашното постоянно ниво от около 42 млн. куб. м до 39,4 млн. куб. м. През следващите дни то беше 37,3, 38,5, а сега 39,6 милиона кубически метра.
Официалният представител на "Газпром" Сергей Куприянов преди два дни заяви, че събитията в района на "Суджа" вече са довели до рязък ръст на цените на природния газ и реторично попита кой има изгода от случващото се.
Действително европейските цени на газа скочиха до най-високото си ниво тази година след съобщенията за украинските действия в Курска област. Бенчмарк фючърсите поскъпнаха с 4,8% до 38,45 евро за мегаватчас на 8 август, но вчера цените тръгнаха надолу.
Прави впечатление, че в съобщението за заявката на днешните количества, публикувано в държавната агенция ТАСС се посочва като обяснение: "На 6 август започна масирана атака на украинските въоръжени сили срещу района на Курск, където се намира станцията "Суджа"." Подобна лексика, със съществителни и определения за "масирана атака", "украински въоръжени сили" не присъства в останалата новинарска част на агенцията, която съобщава за действията на военните - там се говори за "наемници", "терористи", "укрнацисти", както и за единични рейдове и то на границата, където те се отблъскват от руските военни.
Транзитът през "Суджа" остава единственият маршрут за доставки на руски газ за Европа през Украйна. Доставките на руски газ преминават през Украйна в намален обем от май 2022 г., когато украинският оператор прекрати транзита към Европа през станцията "Сохрановка" заради руските войски, които превзеха Луганска област. В руските медиите този отказ се представя като лъжлив и се оспорва аргументът на украинците, че нямат контрол на техническото обслужване на газопреносната станция.
След като Украйна обяви, че няма да преговаря за продължаване на договора за транзит на руски газ към Европа, който изтича в края на тази година, Русия от своя страна също заяви, че в момента не преговаря нито за доставка на руски газ за Европа през Украйна, нито за продажба на газ до границата с Русия и Украйна, нито с европейската, нито с украинската страна. Други изявления от Кремъл обаче настояха, че Русия ще намери начин да доставя природен газ за европеските потребители.