Сърбия и Република Северна Македония ще работят заедно за решаването на проблема с българската такса за транспорт на газ през страната. Това заяви сръбският премиер Ана Бърнабич, цитирана от БТА и "Танюг".
Тя обяви това на пресконференция с македонския премиер Димитър Ковачевски в отговор на въпрос на македонски журналист дали РСМ, Сърбия и Унгария може заедно да участват в решаването на проблема, засягащ и трите страни.
По време на работно посещение в Скопие вчера унгарският външен министър Петер Сиярто заяви, че с македонския му колега са се договорили двете държави да координират действията си за отпадане на въведената от България извънредна такса за транзит на руски газ.
Бърнабич подчерта, че е абсолютно съгласна със заявеното преди това от Ковачевски, а именно, че става въпрос за нелегално въведен данък.
До края на годината трябва да завършим допълнителното свързване на газовата инфраструктура с България, газовия интерконектор Ниш-Димитровград, за да се включим към алтернативни източници на газ, посочи тя.
По нейни думи предвидимостта е ключова, когато се планират инвестиции и енергийна инфраструктура.
Бърнабич увери, че Сърбия и Северна Македония заедно ще се занимаят с въпроса.
Очакваме подкрепа от ЕС, но и разбиране от колегите от България, подчерта сръбският премиер.
Припомняме, от 13 октомври България въведе извънредна енергийна такса върху преноса и транзита на руски природен газ през своя територия в размер на 20 лв./мВтч.
РСМ вече обяви, че заради извънредната такса ще иска обезщетение от България и допълнителна подкрепа от ЕС.
България не внася газ от Русия за собствени нужди след едностранното спиране на доставките от страна на Руската федерация през април 2022 г.
През страната ни обаче минава маршрутът на силно намалелите потоци по тръбопроводите, по които Русия изпраща газ към Европа. Почти половината от руския тръбопроводен газ влиза в България от Турция чрез връзката "Турски поток" за по-нататъшни доставки към Унгария, Сърбия и други части на Южна Европа.
При изграждането на т.нар. "Балкански поток" българските власти бяха критикувани освен за всичко друго и че дори не са осигурили възможности и разклонения българските потребители да се възползват от доставки, а страната ни само транзитира газ. За сметка на това проектът бе изграден скоростно, докато българо-гръцката газова връзка се бавеше.
Опако
на 17.11.2023 в 22:41:25 #1Руски фашизиран циганин, вземи първо научи български - газ е съществително от мъжки род! Газът няма политическо пристрастие, но има геополлитическо значение, откъде идва! Бля, с Путкин начело, имат точно толкова общо с "комуунизма", колкото и нацистка Геррмания на Хитлер!
Путкин не е Русия - друг е въпросът има ли личен финансов интерес от газовите приходи на страната му и може ли това да се докаже!
Много я карате през просото, ве, руски мърши, да не сте постоянно пияни-заляни?