Американските въоръжени сили са „готови" да започнат военни удари срещу Сирия, ако президентът Барак Обама нареди атака. Това заяви за БиБиСи военният министър на САЩ Чък Хейгъл.

По думите му американските военни са разположили техника и оборудване на място, което напълно ще изпълни вариантите, които президентът поиска.

Хейгъл подчерта, че Департаментът по отбраната е предоставил на президента Обама „всички варианти при непредвидими обстоятелства".

„Той ги разглежда, ние сме подготвени", каза военният министър и допълни: „Готови сме за изпълнение".

Хейгъл е на мнение, че събираните доказателства от страна на инспекторите ще потвърдят, че сирийското правителство е отговорно за химическите атаки миналата седмица.

Смятам, че разузнаването ще заключи, че бунтовниците не са използвали химически оръжия и най-вероятно много добре ще стане известно, че сирийското правителство е отговорно. Но ние ще чакаме и ще разгледаме какви са фактите и събраната информация", поясни Хейгъл.

В статията БиБиСи припомня примери от минали военни интервенции.

През 1991 година водена от САЩ световна коалиция атакува Ирак. Операцията се провежда според международното право. Съветът за сигурност на ООН приема ясен мандат за изтласкване на иракските сили от Кувейт.

През 90-те години на Балканите американците предоставят военни доставки на антисръбската съпротива в Хърватия и Босна при открито незачитане на мандата на ООН за наложено ембарго. По-късно американците провеждат военновъздушна кампания срещу сръбски паравоенни формирования. През 1999 година американски самолети бомбардират сръбски войски, за да предотвратят кръвопролития в Косово, което е правно оспорвано с резолюции на Съвета за сигурност на ООН, свързани с „принудителни мерки".

През 1992-1993 година Съветът за сигурност на ООН дава „зелена светлина" за създаване на международни сили с цел предоставяне на хуманитарни доставки, докато Сомалия е пред колапс. Постепенна американска намеса без ясна цел води до катастрофата „Блек Хоу" (Битката за Могадишу) през 1993 година. Американските войници се изтеглят.

Франция и Великобритания търсят подкрепата на Съвета за сигурност на ООН за мандат за хуманитарна операция в Бенгази, Либия, през 2011 година. Русия и Китай се въздържат и не гласуват против резолюция. Въздушните удари в страната продължават до падането на Кадафи.