Решението на Великобритания да излезе от Европейския съюз и победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ са увеличили опасенията от нестабилност и от окуражени популисти в Европа. Това се посочва в доклад на правозащитна организация, съобщава "Политико".
Годишният доклад под наслов "Страни в преход" на базираната в САЩ неправителствена организация "Фрийдъм хаус" е установил, че е налице един от най-големите спадове на демокрацията в 29 страни, която тя наблюдава в Централна и Източна Европа и на Балканите, откакто тя е започнала да го публикува през 1995 г.
"Брекзит и новата администрация в САЩ окуражиха антидемократичните популисти в Централна и Източна Европа и Балканите", изтъква Нейт Шенкан, който е ръководител на екипа, написал доклада "Страни в преход", като допълва: "Критична маса от ръководители в региона открито отхвърлят идеята за либерална демокрация. Популизмът нарастващо се комбинира с груб етнически национализъм по начин, който застрашава мира в Европа."
Изследователите от "Фрийдъм хаус" класират страните по скала от 1 до 7 в седем категории - национално демократично управление; местно демократично управление; избирателен процес; независими медии; гражданско общество; съдебна система и независимост; и корупция - като 1 е най-добрият резултат, а 7 - най-лошият.
Унгария е класирана най-ниско по отношение на демокрацията в региона на Централна Европа, а Полша записва най-слабия си резултат, откакто е започнало съставянето на доклада.
Индексът "Страни в преход 2017" разглежда състоянието на демокрацията в 29 страни в Централна и Източна Европа, Балканите и Евразия. От деветте анализирани страни членки на ЕС, Унгария, Румъния и България имат най-лошите резултати, когато става въпрос за демокрация.
"Виктор Орбан в Унгария и Ярослав Качински в Полша открито се подиграват на идеята, че демокрацията изисква независими институции или ограничения върху управлението на мнозинството", посочва Шенкан и добавя: "Няма по-важна арена за защитата на демокрацията от Централна Европа."
На Балканите, Босна, Хърватия, Македония и Сърбия отбелязват спад в класацията, но представянето на Черна гора и Косово по отношение на демокрацията се подобрява. Македония отбелязва най-големия спад и се приближава до класирането си през 2001 г., когато "имаше насилствен етнически конфликт в страната".
Според тазгодишния доклад, "светли петна" са Украйна, Румъния и Косово.
"Тръгвайки от най-ниската точка на Балканите, през последните десет години Косово постигна напредък по отношение на консолидирането на държавността и изграждането на свои собствени институции", отбелязва Шенкан.