Трима бивши съдии от Върховния съд се присъединиха към повече от 600 членове на британската юридическа професия в призива към правителството да спре продажбите на оръжие на Израел, заявявайки, че това може да направи Великобритания съучастник в геноцида в Газа, предава "Ройтерс".
Следвайки нарастващия брой опозиционни политици, които призоваха за спиране на британските продажби на оръжия, тримата съдии се присъединиха към други адвокати, бивши съдии и учени-юристи в настояването на премиера Риши Сунак да промени политиката.
Сунак е изправен пред нарастващ политически натиск, след като седем хуманитарни работници, включително трима британски граждани, бяха убити от израелски въздушен удар в обсадения анклав тази седмица.
"Предоставянето на военна помощ и материали на Израел може да направи Обединеното кралство съучастник в геноцид, както и в сериозни нарушения на международното хуманитарно право", казаха съдиите и адвокатите в писмо от 17 страници.
"Международното обичайно право признава понятието "помагане и подпомагане" на международно противоправно действие."
Израелският премиер Бенямин Нетаняху нарече твърденията за геноцид "възмутителни" и каза, че Израел има "непоколебим ангажимент към международното право".
Един от бившите съдии, Джонатан Сумпишън, каза пред радио BBC, че е загрижен, че британското правителство е изгубило от поглед необходимостта си да предотврати геноцида.
Великобритания продава взривни устройства, щурмови пушки и военни самолети на Израел, но е сравнително малък доставчик, като израелският износ съставлява около 0,4% от общите глобални продажби на отбрана на Великобритания през 2022 г., става ясно от последните данни за цялата година.
Адвокатите се позоваха на факта, че през януари Международният съд нареди на Израел да се въздържа от всякакви действия, които биха могли да попаднат в обхвата на Конвенцията за геноцида, плюс нарастващите страхове за глада.
Сунак се противопостави на призивите за незабавно спиране на продажбите на оръжия, като каза, че страната има "много внимателен режим на лицензиране", към който ще продължи да се придържа.
Но убийството на хуманитарни работници засили международния натиск върху Израел почти шест месеца след неговата обсада и нахлуване в палестинския анклав, което беше предизвикано от нападението на Хамас срещу Южен Израел на 7 октомври.
Повече от 32 000 палестинци са били убити в конфликта, според здравното министерство в управляваната от "Хамас" Газа. Израелската армия изрази "искрената си скръб" за въздушните удари и обеща независимо разследване.