Унгария е далеч от постигане на споразумение с Европейския съюз относно помощта за Украйна, каза в четвъртък началникът на кабинета на унгарския премиер Гергели Гуляш, цитиран от "Ройтерс".

В четвъртък Гуляш каза, че Унгария преговаря с Комисията, но не е сигурно, че ще бъде постигнато споразумение.

В противен случай, каза той, другите 26 членки на ЕС могат да постигнат решение без Унгария.

Урсула фон дер Лайен, която оглавява изпълнителната комисия на ЕС, каза в сряда, че е уверена, че решение между 27-те членки на блока ще бъде постигнато.

Унгария се противопостави на споразумението за пакет от помощи, което повдига възможността останалите 26 страни да предоставят средства на Украйна по отделни двустранни споразумения с Киев.

Миналия месец лидерите на ЕС се съгласиха да започнат преговори за присъединяване с Украйна, но Унгария наложи вето на предоставянето на 50 милиарда евро помощ за Киев до 2027 г.

27-те национални лидери на блока ще се срещнат отново в Брюксел на 1 февруари, за да се опитат да се договорят за предоставяне на повече финансова помощ на Киев, който разчита в голяма степен на подкрепата на Запада, за да се защити срещу руските сили, които нахлуха преди почти две години.

Евродепутати са разтревожени за върховенството на закона в Словакия

Евродепутати са разтревожени за върховенството на закона в Словакия

Страната може да загуби еврофондове като Унгария и Полша

В същото време днес ЕП гласува резолюция, приета със силната подкрепа на 345 гласа "за", в която евродепутатите осъдиха систематичните усилия на Унгария да подкопае демокрацията, правовата държава и основните права. Евродепутатите изразиха особена загриженост относно пакета за "защита на националния суверенитет" на Унгария, сравнен с руския "закон за чуждестранните агенти".

Резолюцията призовава Европейския съвет да определи дали Унгария допуска "тежки и продължаващи нарушения на ценностите на ЕС", съобщава от пресцентъра на ЕП.

ЕП също така изрази съжаление за решението на Комисията да отпусне 10,2 милиарда евро замразени средства, въпреки недостатъчните реформи в Унгария, и предупреди за възможни правни действия за отмяна на решението за размразяване на средствата и призовава за реформи в Съвета, за да се предотврати злоупотребата с правото на вето.

Възниква въпросът дали Унгария ще може да изпълни задълженията си през втората половина на 2024 г., когато поеме председателството на Съвета на ЕС. Евродепутатите призовават за намиране на решения за смекчаване на рисковете и реформи във вземането на решения в европейските институции.