Босненският сръбски националист и проруски лидер Милорад Додик отказа в понеделник да пледира по обвинителен акт, който го обвинява в нарушаване на решенията на върховния представител, международен пратеник, който наблюдава мира в страната.

Додик беше обвинен през август от държавните прокурори в столицата Сараево, след като подписа закони, които суспендират решенията на конституционния съд на Босна и на мирния пратеник.

Обвинителният акт е потвърден от държавния съд.

Председателстващият съдия Ясмина Чосич Дедович каза, че отказът на Додик да се пледира означава, че той се признава за невинен. Съгласно закона сега съдът трябва да продължи производството, казаха правни експерти.

След изслушването Додик каза пред репортери, че не може да разбере обвинителния акт.

"Този ​​съд е противоконституционен и незаконен", каза той и добави: "Това е политически мотивиран, скалъпен процес".

Босненските сърби отхвърлят юрисдикцията на централния държавен съд и прокурорите, тъй като те са създадени от мирния пратеник след войната, а не от Дейтънския договор.

Според мирното споразумение Босна беше разделена на две автономни области, Република Сръбска и Федерация, доминирана от хървати и бошняци, свързани чрез слабо централно правителство - план, който осигури мир, но остави Босна нефункционираща като държава.

През последните две години Додик действа, за да отдели доминирания от сърби регион от Босна и многократно осъди политическите си опоненти и западните посланици в Босна, където около 100 000 души загинаха във войната от 1992-95 г.

Миналата седмица Кристиан Шмид, пратеникът на международния мир в Босна, натоварен с гражданското прилагане на Дейтънските споразумения, каза, че сепаратистките политики на Додик са ключово предизвикателство за политическото уреждане в нестабилната балканска страна.

Шмид промени наказателния кодекс на Босна през юли, за да предвиди наказателно преследване на онези, за които се смята, че атакуват босненските държавни институции.

Съгласно поправките всеки служител в Босна, който не изпълни решение на международния върховен представител или го възпрепятства по някакъв начин, може да бъде осъден на затвор до пет години.

Съгласно разпоредбите на Дейтънското споразумение, офисът на международния върховен представител, който наблюдава изпълнението на договора, беше натоварен с правомощия да налага закони и да уволнява служители, смятани за възпрепятстващи мира.