Президентът на САЩ Джо Байдън ще забрани разработването на нови находища на нефт и газ в шелфа по повечето крайбрежия на САЩ.
Това е решение, което новоизбраният президент Доналд Тръмп, който обеща да стимулира местното производство на енергия, трудно може да промени, коментира "Ройтерс".
Стъпката се счита предимно за символична, тъй като няма да засегне райони, в които в момента се извършва разработване на нефт и газ, и обхваща предимно зони, в които сондьорите нямат важни перспективи, включително в Атлантическия и Тихия океан.
Белият дом заяви, че Байдън ще използва правомощията си съгласно 70-годишния Закон за външните континентални шелфове, за да защити всички федерални води край източното и западното крайбрежие, източната част на Мексиканския залив и части от северната част на Берингово море в Аляска.
Забраната ще засегне 625 млн. акра (253 млн. хектара) от океана.
Байдън заяви, че този ход е в съответствие както с усилията му за борба с изменението на климата, така и с целта му да запази 30% от земите и водите на САЩ до 2030 г.
Той също така се позова на петролния разлив от 2010 г. в Мексиканския залив, като заяви, че ниският потенциал за сондиране в районите, включени в забраната, не оправдава рисковете за общественото здраве и икономическите рискове от бъдещо отдаване под наем.
"Решението ми отразява това, което крайбрежните общности, бизнесът и плажуващите знаят от дълго време: че сондажите край тези брегове могат да причинят необратими щети на местата, които са ни скъпи, и не са необходими за задоволяване на енергийните нужди на страната ни", казва Байдън в изявление. "Рисковете не си заслужават."
Около 15 % от добива на петрол в САЩ идва от федерални офшорни площи, главно в Мексиканския залив, като този дял рязко намалява през последното десетилетие, тъй като сондажите на сушата процъфтяват, по данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ.
Сега Съединените щати са най-големият производител на нефт и газ в света благодарение на голямото увеличение на добива на места като Тексас и Ню Мексико, подхранвано от подобрената технология за сондиране и голямото търсене след нахлуването на Русия в Украйна.
Съобщението идва в момент, когато Тръмп обеща да отмени политиката на Байдън за опазване на околната среда и борба с изменението на климата, когато встъпи в длъжност по-късно този месец.
"Това е нелепо. Ще го отменя незабавно. Ще го отменя. Имам право да го отменя незабавно", заяви Тръмп в интервю за радиопрограмата на Хю Хюит.
По време на своя мандат Байдън също така ограничи отдаването под наем на нови находища на нефт и газ във федералните земи и води, с което си навлече критики от страна на щатите и компаниите, занимаващи се със сондиране.
Не е ясно дали законодателите ще подкрепят отмяната на решението на Байдън за защита на тези води.
Предложението на Тръмп от 2018 г. за отваряне на Атлантическия, Тихия и нови части от Северния ледовит океан за офшорни сондажи предизвика яростна съпротива от страна на повечето крайбрежни щати, включително тези, ръководени от републиканците. По това време щатите твърдяха, че офшорните сондажи ще създадат значителни рискове за доходоносния крайбрежен туризъм.
Две години по-късно Тръмп забрани сондирането край бреговете на Флорида, Джорджия, Южна Каролина, Северна Каролина и Вирджиния, докато водеше кампания за преизбирането си.
Водеща компания от петролната и газовата индустрия заяви, че решението ще навреди на американската енергийна сигурност и трябва да бъде отменено.