Европейската комисия даде България на Съда на Европейския съюз. Това съобщиха от ЕК. Причината за това е, че страната ни не е обявила какви мерки е предприела за транспониране на директивата за правата на жертвите в националното си законодателство.
Крайният срок за това да бъде направено е изтекъл на 16 ноември 2015 г. През януари 2016 г. Комисията изпрати официално уведомително писмо на България, а през 2019-та - мотивирано становище.
ЕК настоява на България да бъде наложена и финансова санкция.
Всички жертви на престъпления в ЕС следва да получават подходяща информация, подкрепа и защита, и могат да участват в наказателното производство. Жертвите на престъпления следва да получават уважително отношение, проява на тактичност, разбиране, професионализъм, без никаква дискриминация от всички, които са в контакт с тях, пояснява Европейската комисия.
Директивата за правата на жертвите е най-важният инструмент на равнището на ЕС, който се прилага за всички жертви на престъпления. Директивата започна да се прилага през 2015 г. Оттогава насам директивата оказа положително въздействие върху правото на жертвите на достъп до информация и подобри достъпа на жертвите до услуги за подкрепа.
През 2019 г. ЕК образува 25 производства за установяване на нарушение срещу държавите членки за непълно транспониране на Директивата за правата на жертвите. Към ноември 2023 г. всички производства за нарушения са приключени, с изключение на България.