Евродепутатите призоваха официални представители от Общността да пропуснат Зимните олимпийски игри през 2022 г. в Пекин, освен ако Китай не подобри правата на човека в Хонконг и за мюсюлманското малцинство уйгури, информира "Франс прес".
Гласуването от Европейския парламент е пореден знак за влошаващите се отношения между ЕС и Китай, които се обтегнаха внезапно с кръг от взаимни санкции във връзка с проблема с правата на човека, което на практика блокира ратифицирането на дълго договаряно инвестиционно споразумение.
Правно необвързващата резолюция беше приета с 578 гласа "за", 29 "против" и 73 "въздържал се" и получи подкрепата на всички основни политически групи в Европа, включително дясноцентристката Европейска народна партия (ЕНП), от която част е германският канцлер Ангела Меркел, и центристите на френския президент Еманюел Макрон.
Евродепутатите призоваха институциите и страните членки на ЕС "да откажат покани за представители на правителството и дипломати да присъстват на Зимните олимпийски игри в Пекин през 2022 г., освен ако китайското правителство не демонстрира проверимо подобрение на положението с правата на човека в Хонконг, уйгурския регион Синцзян, Тибет, Вътрешна Монголия и другаде в Китай".
Резолюцията осъди най-категорично закриването на продемократичния хонконгски таблоид Apple Daily и арестите на негов персонал от китайските власти.
Действията са "поредната стъпка от страна на Китай в разрушаването на свободното общество в Хонконг и поставянето на окончателния край на свободата на медиите и свободата на изразяване там", се изтъква още в резолюцията.
Влошаването на свободите съгласно драконовския закон за сигурността на Китай за Хонгконг представлява "извънредна ситуация за правата на човека".
Законът за сигурността в Хонконг наруши доверието между Европа и Пекин и "води до по-нататъшна ерозия на доверието в Пекин на международната сцена".
Евродепутатите подчертаха "необходимостта ЕС да предприеме спешни и решителни действия" и призоваха Брюксел да изготви нова вълна от санкции срещу китайските власти.
В резолюцията се казва, че по-ранното решение за блокиране на инвестиционното споразумение между ЕС и Китай е продължило, докато са въведени китайски санкции срещу евродепутати и учени.
Европейският парламент гласува с мнозинство през май да откаже каквото и да е разглеждане на споразумението, стига да има санкции.
Китай твърди, че санкциите са оправдан отговор, след като ЕС наложи наказателни мерки срещу китайски официални лица заради твърдения за нарушаване на човешките права.