Подводният кабел на "Ростелеком" беше повреден в Балтийско море. Това е станало вследствие на външно въздействие. Тече ремонт. Това са съобщили за ТАСС от държавната компания.
"Преди време подводният кабел на "Ростелеком" беше повреден в Балтийско море в резултат на външно въздействие", съобщиха от държавния оператор.
"Ростелеком" уточни, че тази ситуация не е засегнала абонатите му.
В същото време, финландската брегова охрана съобщи, че наблюдава ремонта на руски подводен кабел, извършен от руски кораб във Финския залив, съобщава АФП.
"Бреговата охрана във Финския залив наблюдава руски кораб, който ремонтира скъсан руски кабел", казаха на X.
Според местните власти инцидентът е станал в изключителната икономическа зона на Финландия, като не се уточнява дата.
Припомняме, че няколко подводни телекомуникационни и захранващи кабела бяха прекъснати в Балтийско море през последните месеци, като експерти и политици обвиняват Русия в организиране на хибридна война срещу западните страни, подкрепящи Украйна.
НАТО наскоро засили присъствието си в района с фрегати, самолети и военноморски дронове, за да предотврати разрушителни действия, които често се причиняват от кораби с руски или китайски екипажи.
В скандала бе въвлечена и България.
Няма постъпила никаква официална информация към българските институции във връзка със споменатите компенсации. Това заяви министърът на външните работи Георг Георгиев относно информацията, че Латвия и Швеция ще настояват за компенсации заради прекъснатия кабел в Балтийско море.
Преди дни шведските власти освободиха плаващия под малтийски флаг български кораб "Вежен", който беше заподозрян, че на 26 януари е повредил подводен комуникационен кабел между Латвия и Швеция. По-късно същия ден Георгиев потвърди, че корабът е получил разрешение да отплава от Швеция, като и плавателният съд, и екипажът му са свободни. Тогава той увери, че прокуратурата на Швеция сваля всички съмнения за саботаж и за умишлена диверсионна дейност.
Министърът подчерта, че България не би могла да бъде въвлечена в какъвто и да е тип риск от скандал, свързан с финансови или други компенсации, най-малкото защото никога не е била страна по едни такива евентуални въпроси, не е била уличавана.
Капитаните на кораби, които повреждат подводна инфраструктура в Балтийско море като телекомуникационни кабели или тръбопроводи, трябва да бъдат поставени под санкции на ЕС за възпиране на подобни действия, заяви полският външен министър Радослав Сикорски.
Сикорски подчерта, че Полша, която е ротационен председател на Европейския съюз, иска предложението да бъде част от следващия, 16-ти пакет от санкции срещу Русия за нейното нахлуване в Украйна, който сега се обсъжда между правителствата на ЕС.
ВълкСчадъР
на 08.02.2025 в 21:15:51 #2Кабели мабели, ама на северния поток му еб@ха мамата Кабелчета се ремонтират бързо и лесно , северен поток отиде при СССР
ddoko-doko
на 08.02.2025 в 19:58:28 #1Все едно Вуте да следи Нане как мандръса жена си у тях. Суомитата са много зле.