Франция почете жертвите на смъртоносното нападение срещу сатиричното списание "Шарли Ебдо" преди десет години, което постави началото на поредица от ислямистки атаки срещу страната и разпали дебат за свободата на печата, който продължава до днес, съобщава "Ройтерс".
Двама маскирани мъже, свързани с "Ал Кайда", въоръжени с автомати нахлуха в офисите на "Шарли ебдо" и убиха 12 души. Нападателите се опитаха да отмъстят за пророка Мохамед почти десетилетие след атеистичните и често провокативни седмични карикатури, осмиващи пророка.
Убийствата предизвикаха изблик на национална симпатия, изразена в лозунга Je Suis Charlie ("Аз съм Шарли") и предизвикаха разпален дебат за свободата на изразяване и религията в светска Франция.
"Имаше сцени, които никога няма да забравя", разказа бившият френски президент Франсоа Оланд. "Трябваше да действаме и го направихме отговорно, съзнавайки, че не сме приключили и че ще има и други трагедии. И такива имаше".
Президентът Еманюел Макрон и кметът на Париж Ан Идалго водиха честванията, които включваха церемония по полагане на венци и минута мълчание на три места в столицата.
Клонът на "Ал Кайда" в Йемен постави тогавашния редактор на "Шарли Ебдо" Стефан Шарбоние в своя "списък с издирвани лица", след като списанието публикува за първи път изображенията на пророка Мохамед през 2006 г.
Двама нападатели, родени и израснали във Франция, нахлуха в офисите на "Щарли Ебдо" на 7 януари 2015 г. и открила огън. Те убиха осем членове на редакционния екип, включително Шарбоние, както и още четирима души, преди да бъдат застреляни от полицията.
През следващите два дни друг мъж, роден във Франция, уби полицайка и четирима заложници евреи в супермаркет в предградие на Париж. Той също беше застрелян от полицията.
Повече от 250 души са били убити във Франция при ислямистко насилие оттогава. Това разкрива борбата, пред която е изправена страната, за да се противопостави на заплахата, която представляват екстремистите.
Годишнината предизвика нов размисъл във Франция относно свободата на печата. Оланд изрази загриженост, че има нарастваща автоцензура, произтичаща от страх.
"Трябва ли да публикуваме рисунки, да прожектираме определени изображения или да съставяме доклади, когато знаем, че те могат да наранят личности или общности? Има форма на автоцензура, която е пуснала корени", отчете той.
"Шарли Ебдо" публикува специално издание за отбелязване на годишнината, изобразяващо мъж, седнал върху приклада на пистолета пред думата "Неразрушим!" на корицата му.
"Днес ценностите на "Шарли Ебдо" - като хумор, сатира, свобода на изразяване, екология, секуларизъм, феминизъм и др. - никога не са били толкова застрашени", се подчертава в редакционна статия.
Журналистиката без табу на "Шарли Ебдо" разделя Франция. За мюсюлманите всяко изобразяване на пророка Мохамед е богохулство.
Критиците на "Шарли Ебдо" обвиняват изданието, че прекрачва границата и се съсредоточава в ислямофобията, като многократно публикува карикатури на пророка Мохамед. Списанието отрича това и твърди, че хули всички религии, включително християнството.