Френското правителство обяви планове за създаване на агенция за борба с чуждестранната дезинформация и фалшивите новини, които имат за цел да "подкопаят държавата", предаде "Франс прес".
Този ход идва, докато Франция започва подготовка за президентските избори след по-малко от година.
По време на последните подобни избори през 2017 г. групи, свързани с Русия, бяха обвинени за огромна хакерска атака срещу партията на центристкия президент Еманюел Макрон, който се изправи срещу анти-ЕС националистката Марин льо Пен в балотажа.
Руски хакери също са обвинени, че са се опитали да манипулират изборите през 2016 г. в САЩ в полза на бившия президент Доналд Тръмп и че са се намесили в референдума за Брекзит във Великобритания.
Москва отрича хакване и намеса в чужди избори.
Агенцията, която ще се управлява от бюрото за национална сигурност SGDSN, ще наеме до 60 души за проучване на онлайн съдържание, уточни шефът на SGDSN Стефан Буйон пред парламента.
Буйон допълни пред комисията по отбрана към Националното събрание, че инициативата "не е за коригиране или установяване на истината", а за идентифициране на атаки, идващи "от чужда държава или организация, която има за цел да дестабилизира държавата политически".
Агенцията ще помогне на "политиците, дипломатите, съдебната система и медиите да осъзнаят, че от 400 000 публикации в "Туитър" по тази или онази новина, 200 000 идват от ферма за ботове в чужд регион или че конкретен дебат идва от ферма за тролове", добави той.
Буйон настоя, че новата френска агенция, която ще бъде създадена през септември, няма да действа като разузнавателна служба.
Дейностите ѝ ще бъдат проверявани от комисия по етика, чиито членове ще бъдат съставени от съдебната власт, дипломатическия корпус, медиите и изследователската общност, уточни Буйон.
"Нашата цел е да открием нещо, което се разпространява, възможно най-бързо и да посочим подпалвачите. След като гората изгори, е тъжно, но е твърде късно", изтъкна той.
По думите му SGDSN ще следи отблизо парламентарните избори в Германия с надеждата да научи уроци от тях.
Франция също така ще наблюдава внимателно социалните мрежи през декември, когато френската тихоокеанска територия Нова Каледония провежда третия си референдум за независимост, за да види "дали има държави, които имат интерес да видят резултата да поеме посока, която не е непременно тази, за която самите новокаледонци биха гласували", посочи той.
Източници от службите за сигурност са коментирали пред АФП, че правителството вече е подложило проекта на тест след ислямисткото убийство на учителя Самюел Пати през октомври 2020 г.
Клетка, създадена за разследване на мощна антифренска кампания, започнала в социалните мрежи след убийството, е проследила кампанията до Турция.
Франция не е първата страна, която създава правителствена агенция за борба с дезинформацията.
Центърът за глобален ангажимент на Държавния департамент на САЩ има за задача да идентифицира и противодейства на чуждата пропаганда и дезинформация.
През 2018 г. британското правителство също създаде звено за борба с дезинформацията "от държавни актьори и други".
Три години по-рано ЕС създаде работната група East Stratcom с декларираното намерение да се бори с руските кампании срещу ЕС.
Кастело Белведере
на 02.06.2021 в 22:28:15 #2Нещо не виждаме големи успехи срещу руската дезинформация и манипулации; путинските тролчета си се шматкат из сайтовете необезпокоявани.
GolaVoda
на 02.06.2021 в 21:37:23 #1Аллах е велик и Мохамед е негов пророк...