Европейският съюз (ЕС) трябва да обмисли официално спиране на процеса на присъединяване на Грузия поради враждебния подход на приятелската към Русия управляваща партия към блока и демократичното отстъпление на страната.
Това заяви външният министър на Германия Аналена Бербок в четвъртък, цитирана от ДПА.
"С антиевропейския си завой партията "Грузинска мечта" умишлено замрази процеса на присъединяване на Грузия към ЕС и на практика го спря", каза германският външен министър Аналена Бербок в изявление. В ЕС сега трябва да обсъдим и официално спиране на процеса на присъединяване на Грузия поради все по-авторитарните политики на Грузинската мечта."
Бербок каза, че предоставянето на статут на кандидат за ЕС през декември 2023 г. е "било свързано с ясни обещания за реформи".
"Но вместо напредък виждаме тревожна регресия", продължи тя, посочвайкисигналите за репресии срещу мирни проевропейски демонстранти, които се провеждат в столицата Тбилиси и на други места от седмици.
Партията "Грузинска мечта" също така сериозно застрашава дългото партньорство на Грузия с Германия, каза Баербок.
Вследствие на последните събития германското външно министерство намалява сътрудничеството със страната и спира проекти за подкрепа на стойност над 200 милиона евро.
САЩ наложиха санкции срещу 20 грузински длъжностни лица, включително министри и депутати, за подкопаване на демокрацията. Някои европейски страни също наложиха свои ограничителни мерки срещу редица грузински политици, включително Украйна.
Припомняме, че президентът на Грузия Саломе Зурабишвили в неделя даде на властите една седмица да насрочат нови парламентарни избори.
"Нека основателят на управляващата партия "Грузинска мечта" Бидзина Иванишвили дойде в двореца, защото той управлява всичко. Aз съм готовa да помислим как да насрочим изборите. Датата на изборите трябва да бъде съгласувана преди 29 декември", каза Зурабишвили по време на реч на пореден митинг на булевард Руставели.
Пред демонстрантите тя потвърди, че остава на поста.
Грузинският премиер Иракли Кобахидзе заплаши президента на страната със затвор, ако откаже да освободи резиденцията след встъпването в длъжност на наследника си.
Встъпването в длъжност на новоизбрания президент на Грузия ще се състои в неделя, 29 декември.
И в Тбилиси, а и в други по-големи градове на Грузия, продължават да се събират протестиращи срещу управляващите.
Последната вълна на протести започна в Грузия на 28 ноември, като реакция на решението на правителството да замрази за четири години преговорите за членство на страната в ЕС.
По-рано този месец властите в Тбилиси забраниха на протестиращите да покриват лицата си и да използват фойерверки и лазери на демонстрации. На фона на протестите бе избран и нов президент. С 224 гласа депутатите избраха за държавен глава бившия футболист Михаил Кавелашвили.
ddoko-doko
на 27.12.2024 в 07:58:07 #1Какъв Ес, какви 5 лева. Вече повече от 25% от хората с паспорти отсъюза дори не са родени в Европа. Напълни се с патладжани. Тез които Меркел и другите ръководители канеха (Афганистан, Пакистан, Многостан, Африка) дори не са в тази статистика. На педepунгелите в Германия им пречело, че Грузия е по-близо до Русия. "...на калпавия xyй, вълната му пречела..."