Германия, Великобритания и Франция трябва да са готови да обмислят възстановяване на международните санкции срещу Иран заради нарушения на ядрената си сделка от 2015 г., заяви министърът на външните работи на Германия, цитиран от "Ройтерс".
Позицията на Европа е жизненоважна, тъй като САЩ се оттеглиха от сделката, а другите страни подписали сделката, Русия и Китай, са съюзници на Иран и е малко вероятно да започнат процес, при който санкциите могат да бъдат възстановени.
Иран заяви, че миналата седмица е възобновил обогатяване на уран, а през почивните дни обясни, че може да пречисти до 60%, което не е далеч от нивото от 90%, необходимо за ядрена бомба.
"Иран най-накрая трябва да се върне към поетите ангажименти", обяснява германският външен министър Хайко Маас преди срещата на външните министри на Европейския съюз в Брюксел.
"В противен случай ще си запазим правото да използваме всички механизми, посочени в сделката (за възстановяване на санкциите)", допълва той.
В рамките на сделката, предназначена да намали възможностите на Техеран да разработи ядрено оръжие, Иран се съгласи да ограничи ядрената си програма в замяна на премахването на повечето международни санкции.
Техеран твърди, че последните стъпки са поради оттеглянето на Вашингтон от сделката и възобновяването на американските санкции, които унищожават износа на ирански нефт. Техеран допълва, че ще се върне към задълженията си, ако Вашингтон го направи.
Върховният представител на ЕС по външна политика Федерика Могерини заяви, че коментира с подписалите страни, за да реши какво да прави по-нататък. Министрите на ЕС не обсъдиха санкциите в понеделник, но става все по-трудно да се спаси споразумението, допълва тя.
"Може да имаме съвместно заседание на Комисията в следващите дни", коментира Могерини, като се позовава на форума, където подписалите страни могат да обсъждат проблеми и потенциално да създадат основа за проучване на санкциите.
Високопоставен дипломат на ЕС обяснява, че срещата на Съвместната комисия във Виена може да бъде следващата седмица на ниво политически директори.
Всяка от подписалите страни може да задейства процес на разрешаване на спорове, който може да завърши в Съветът за сигурност на ООН.
Страните от ЕС искат Международната агенция за атомна енергия първо да провери последните съобщения на Иран за обогатяване, заявяват дипломати от ЕС.
Иран многократно обяснява, че иска ядрена енергия само за граждански нужди.
При президента Доналд Тръмп САЩ заяви, че ограниченията, наложени на Иран, не са достатъчно строги и не обвързват програмата му за балистични ракети.
projekt
на 20.11.2019 в 00:33:44 #5който има ядрено оръжие не го закачат. чичо Тръмп скача по Северна Корея ама го е страх. ако ги нападне то е ясно че ще ги победи, ама използват ядрено оръжие? какво ще се случи с партньорите на САЩ - Южна Корея и Япония..... много са близко. пък я си представи че някоя бомба пренеса с подводница стигне до бреговете на щатите....... така че в съвременния свят не те закачат само ако си бабаит. ако ли искат да обяснят нещо за декорацията. Кадафито навремето се отказа от подобно оръжие и всички видяхме как свърши.
chafeto
на 12.11.2019 в 15:04:23 #4Карамазов, в заблуда си и с лека ръка пренебрегваш някои факти. Паритетът, за който говориш не би бил възможен без военната мощ на Иран. Защо ли? От една страна Израел във военно технолигично отношение не би имал реален противовес (да не забравяме, че разчита ня всякаква поддръжка от САЩ). От друга, всички знаят, че на територията на Израел има ядрено оръжие. Т.е., Израел е една от неофициланите ядрени държави. От трета страна, съюзник на САЩ и Израел в региона е уахабитското кралство СА, където има американски бази, а САЩ им продават огромно количество оръжие. И за разлика от шиитски Иран, в чието име понятието "ислямска" е до голяма степен фасадно, то СА си е буквално уахабитска държава. Ами Йордания, чий съюзник е? Виж само какво се случи с основните противнци на Израел. Ирак беше хвърлен в хаос и почти разрушен. Либия на практика беше унищожена, а същото щеше да споходи и Сирия, ако руснаците не се бяха намесили и не бяха променили "играта". Остана Иран. Виж само какво се случи с този регион (а и не само с него) след като се изгуби балансът на световно ниво и един доминиращ започна да се разпорежда еднолично в целия свят. Именно Иран е гаранция за паритета, за който говориш и без тях балансът би бил тотално нарушен. Колкото до прокситата им в Сирия и Йемен, какво ще кажеш за американските, турските и саудитските такива? За едните може, а за другите не може? Аз винаги съм бил про-ирански настроен, поради много причини. Винаги съм смятал антиизраелската реторика от страна на Иран за прекалено креслива и пресилена, донякъде само фасадна. И наистина до голяма степен е такава. За разлика от тихите и подмолни действия на Израел, който на практика определя голяма част от външната политика на САЩ в региона. И до сега смятам тази антиизраелска реторика за пресилена и вдигане на шум. Но според мен е донякъде необходима. И ако проследиш по-подробно по-новата история на Иран, ще го разбереш. Особено като разбереш какво изгубиха САЩ и Израел, когато през 1979 Иран излезе от "кординатната им система" и пое по свой път. Не са само въглеводородите, Иран е важен и в доста други оношения, но да не се отплесваме. Та така, на практика Иран е единствения реален противовес на Израел в региона и без него всякакъв паритет (за който ти говориш) би бил напълно невъзможен. И тук не става дума за "фили" и "фоби". Изобщо, темата Иран е изключително силно преекспонирана от "системните" медии. А ако си чел "Вихрушка" от Джеймс Клавел, романът е наистина увлекателен, но е пълен с неточности, преувеличени неща, а на места и с откровени лъжи. Жалко, защото е таланлив писател.
karamazov
на 12.11.2019 в 10:51:42 #3Вместо да се търси кой, кога и защо е допуснал Иран да е вече близо до създаването на собствена атомна бомба, трябва да се предприемат спешни действия от всички, в това число и от съюзниците на Иран- Русия и Китай.Използването на иранската карта от страна на Русия за придобиване на фалшиво влияние върху процесите в региона е тесногръдо и много опасно изобщо за световния мир.Справедливостта на защитата на иранските интереси от Русия и Китай е в пряка зависимост от това, създава ли Иран ядрена бомба, или не.Ако Иран беше спрял изобщо с обогатяването на уран и въпреки това беше подложен на санкции от САЩ и ЕС, то позицията на Русия би била напълно справедлива, а санкциите абсолютно несправедливи.Но положението е точно обратното- Иран с всеки изминал ден се приближава с одобрението и поддръжката на Русия към създаване на своя ислямска атомна бомба.Като се има предвид заплахата от иранска страна тотално да унищожи Израел, както и участието на Иран във войната в Сирия и Йемен, то очевидно санкциите са напълно справедливи и даже закъснели.Мирът в света е основан на паритет между ядрените сили.Иранското ядрено оръжие ще унищожи този паритет.Бог да пази света от такава ситуация!Нова ядрена държава в най-горещата точка на света, управлявана от религия, целяща унищожение на другите религии и световно господство. Чета написаното от форумните русофили-американофоби и се чудя на елементарните им заблуди и предразсъдъци.Защото тази критична ситуация не може да се обяснява с мантри за гейове, демокрация, лицемерие, права не жените, или фалшиви новини.Факт е, че Иран е на прага да се сдобие с атомна бомба и всякакви дрънканици, че тази, или онази страна имат интерес от намеса заради петрола вече нямат смисъл.В момента единствено ограничаването на иранския износ на петрол може да накара иранците да се откажат от бомбата.Ако го направят ще има мир.Ако не- войната е неизбежна.
projekt
на 12.11.2019 в 08:55:00 #2част от сделката беше Иран да намали производството и обогатяването на уран, а срещу това получи разрешение да продава нефт. след смяната на властта в САЩ, те се оттеглиха от споразумението и принудиха ЕС да не спазва сделката и да не купува нефт. ако някой купува рискува санкции от САЩ. САЩ каза че има доказателства и на базата на тях излезе от сделката. за няколко години вече никой не видя и не чу за предоставени доказателства. тук се говори че службите имали доказателства. това напомня за доказателствата които имаха САЩ преди да влязат в Ирак, а после се оказа че още отначало не е имало нищо. всичко се прави за да се поддържа конфликта и да се поддържа борбата за влияние на интереси. да не забравяме големия играч Израел. да не забравяме и големия купувач на американски оръжия за десетки милиарди на година. така че в докато не предоставят доказателства обвиненията на САЩ изглеждат като измама която дава самочувствие на страни като Северна Корея и й показват че в никакъв случай не трябва да се отказва от ядрените си оръжия без значение колко са добри. и ако отново се върнем на новината. малко е лицемерно страните от ЕС да се огъват под натиска на САЩ и да не спазват споразумението и в същото време да налагат санкции защото Иран не спазва договора. след време когато отново наложат санкции на Иран всички ще говорят че това е заради неспазването на ангажиментите на Иран. никой няма да говори за това че всичко започна със САЩ и след това с ЕС. но както се казва "никой не съди победителите". когато контролираш медиите и това какво се пише в тях е достатъчно 1 седмица да се пише че Иран не спазва договора и вече обществото ще убедено че трябват санкции. когато някой напише или коментира че друга е причината ще се появи някой демократ и ще каже че това са фалшиви новини, че това са платени тролове, пияни ватници и т.н. всичко е заради нефта и сферите на влияние. ако тук се говореше и имаше значение демокрацията, ценностите, правата на жените, правата на гейовете и какво ли не други, САЩ щяха да са нападнали Саудитска Арабия много отдавна. но те са добри партньори. нищо че убиват журналист в посолството на друга държава, нищо че членове на кралското семейство са спонсорирали Ал Кайда и атаките със самолети в САЩ. за тези неща има официални документи и признания от всички. дори в САЩ имаше дебат ди да разрешат на американци да завеждат дела срещу виновните в Саудитска Арабия. защо не атакуват СА. заради бизнеса с оръжия нефт. демокрацията.....кучета я яли...
ISIS
на 12.11.2019 в 01:11:21 #1И какво не спазила Европа? Европа беше даже много търпелива, като търпеше иран докато обагояването нахвърляше гранците, и докато иран разбойничестваше в залива и вдигаше цената на петрола. Европа даже бързаше да успокои тръмп, когато тия нещастници свалиха американският дрон. Хайде авантат свърши, време е да са плаща за гяволъка.