Германия планира да изпрати 4000 войници в Литва за укрепване на източния фланг на НАТО. Това обяви министърът на отбраната на страната Борис Писториус, цитиран от ДПА и "Ройтерс".
"Германия има готовност да разположи за постоянно силна бригада в Литва", посочи той по време на посещение в литовската столица Вилнюс. Министърът обаче отбеляза, че ще трябва да бъдат построени съоръжения за настаняване на войските.
Германия вече ръководи бойната група на НАТО в Литва - подсилен батальон от около 1000 войници.
Вилнюс многократно е призовавал Берлин да изпрати бойни части в страната, която граничи с руския анклав Калининград. През юни миналата година Германия обеща да разполага с пълна бригада, готова да защитава Литва в случай на нападение.
Досега обаче Берлин се противеше на постоянното разполагане на по-голямата част от бригадата в Литва и уверяваше, че войските могат бързо да бъдат предислоцирани от бази в Германия.
Към момента единствено командният пункт на бригадата, включващ около 20 германски войници, е в Рукла, Литва, докато останалата част от военните са на различни места в Германия.
Писториус е в Литва, за да наблюдава съвместно учение на НАТО, наречено Griffin Storm, между германската и литовската армия. Германия прехвърли 1000 войници и 300 танка от 41-ва механизирана пехотна бригада "Предна Померания" в Литва за участие в ученията, които ще се съсредоточат върху защитата на източния фланг на НАТО.
Подобни учения се провеждат за трети път. Предвижда се сегашните маневри да продължат до 7 юли.
Тренировъчният район в Пабраде е на по-малко от 200 километра от Калининград. Писториус ще се присъедини към генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и представителите на Северноатлантическия съвет - най-важният орган за вземане на решения в НАТО, в наблюдението на маневрите. Ще присъстват също президентът на Литва Гитанас Науседа и министърът на отбраната на страната Арвидас Анусаускас.
По-рано днес Науседа заяви, че прекратеният бунт на "Вагнер" в Русия демонстрира нестабилността на режима в Кремъл, който може да засегне сигурността в региона.
"Установяването на групата "Вагнер" в Беларус може да бъде допълнителен фактор за това", предупреди той.