Противопоставянето на Турция срещу присъединяването на Швеция и Финландия към НАТО под предлог, че приютяват терористи, се разглежда в Атина като циничен опит за изнудване на САЩ да се съгласят с премахването на всички санкции срещу турската отбранителна индустрия. Турция иска САЩ да одобрят покупката на изтребители F-16 и връщането й към програмата F-35, от която бяха изключени след закупуването на оръжейни системи С-400 от Русия, пише гръцкият вестник "Катимерини".

Смята се, че тежкото финансово положение на Турция и рейтингите на правителството преди изборите догодина подтикват управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) да заеме по-твърда позиция срещу Вашингтон, за да угоди на антиамериканското обществено мнение, но също така да не изглежда, че "губи точки" срещу Гърция .

Показателно е, че след изявлението на премиера Кириакос Мицотакис за интереса на Гърция към F-35, Ердоган побърза да изрази безпокойството си.

Ердоган: Турция ще продължи да укрепва своя военноморски флот

Ердоган: Турция ще продължи да укрепва своя военноморски флот

В момента се провежда ежегодното военноморско учение "Синя родина"

"Вижте Гърция! Дължи на Запада 400 милиарда евро, но те й дават оръжия и САЩ одобряват изграждането на бази. От друга страна, когато се срещнат с нас, те казват: "Искаме да развием връзка с Вас", каза той.

От своя страна Атина действа с цел да подчертае твърдата позиция на Гърция да решава споровете с Турция въз основа на международната легитимност, а именно в Международния съд (МС) в Хага.

Според добре информирани източници, готовността на Атина да се споразумее с Турция за отнасяне на споровете в Хага е била изразена от гръцкия външен министър Никос Дендиас по време на контактите му във Вашингтон.

Беше отбелязано, че въпреки че целта на Атина е конкретна, няма отговор от Анкара. Напротив, турски дрон е прелетя над Канделиуса в югоизточната част на Егейско море, за да напомни на Гърция за претенциите на Анкара за "сивите зони".

Посещението на Дендиас в четвъртък в централата на Международния съд в Хага беше ясно напомняне за гръцките възгледи.

В срещата си с председателя на МС Джоан Донохю Дендиас подчерта, наред с други неща, че основният принцип на Гърция е разрешаването на всички двустранни спорове въз основа на международното право, чрез преговори. Ако те не успеят, каза той, тогава въпросът трябва да бъде отнесен до МС. Според дипломатически източници Дендиас отбеляза, че целта е всички страни по света, като се започне от страните в непосредственото съседство на Гърция, "да приемат тези основни принципи".

Атина иска американско военно присъствие - най-вече в Северна Гърция

Атина иска американско военно присъствие - най-вече в Северна Гърция

Той подчерта важността на американското военно присъствие в Александруполис