И Израел „спира кранчето" за ЮНЕСКО.

Израелският премиер нареди да бъде замразена израелската финансова помощ за организацията, след като тя даде на Палестинската автономия пълноправно членство. Това съобщиха от кабинета на Бенямин Нетаняху, цитирани от АФП.

По този начин се замразява годишната помощ в размер на 2 млн. долара годишно, която Израел отделяше за ЮНЕСКО. Средствата ще бъдат пренасочени към инициативи за сътрудничество по същите цели в региона, се казва още в прессъобщението.

Подобни действия не помагат за мира, те само продължават да го тласкат надалеч, коментира Нетаняху решението на ЮНЕСКО да признае Палестина за член. Той бе категоричен, че единственият начин за постигане на мир са директни преговори без предварителни условия.

Припомняме, САЩ спряха финансирането на ЮНЕСКО, след като на 31 октомври организацията даде на палестинците статут на пълноправен член.  Малко след това канадските власти последваха примера на Вашингтон.

Палестинската молба за пълноправно членство в ЮНЕСКО бе приета със 107 гласа "за", 52 въздържали се и 14 "против". Сред гласувалите "против" бяха САЩ, Германия и Израел.