Инспекторите на ООН по химическите оръжия завършиха работата си в Сирия и в момента се намират в Ливан, предадоха световни агенции.

Според разпространената информация те ще отпътуват от Бейрут за Хага, където е разположена щаб-квартирата на Организацията за забрана на химическите оръжия.
Инспекторите ще могат да определят дали са използвани химически оръжия в рамките на две седмици.

Нужни са поне две седмици - това е най-благоприятният сценарии. Предстои много работа: нужно е да се проведат лабораторни анализи на събраните проби в Сирия, както и да се изучат показанията на жертви и очевидци, уточнил източник от ООН.

След това експертите ще подготвят доклад за генералния секретар на ООН, който ще бъде представен пред Съвета за сигурност на ООН.

Говорител на ООН заяви, че впоследствие инспекторите ще се върнат в Сирия, за да разследват други съобщения за използването на химическо оръжие, включително на 19 март в град Алепо.

Ердоган иска неограничена война със Сирия

Още...

По-рано генералният секретар на ООН Бан Ки Мун е заявил пред постоянните членки на ООН, че са нужни две седмици, за да се изложат събраните материали. Той също така е призовал дипломатите да спазват нормите на международното право и устава на ООН при планиране на действията си срещу Сирия.

Председателят на Комитета за международни отношения на Руската Дума Алексей Пушков твърди, че в края на тази седмица САЩ ще проведат военна операция срещу Сирия, предаде турският телевизионен канал Си Ен Ен Тюрк.

В изявления за руската информационна агенция „Интерфакс" Алексей Пушков посочи, че въпреки оттеглянето на Великобритания и на някои други съюзници, САЩ са твърдо решени и предприемат военен удар срещу Сирия в края на седмицата. Руският политик подчерта многократните изявления на Вашингтон, че ще предприемат военна намеса в Сирия независимо от липсата на решение на Съвета за сигурност на ООН, като прогнозира, че в операцията в арабската страна могат да участват още Франция, Турция, Саудитска Арабия, Катар и някои страни-членки на Арабската лига.

Германия критикува позицията на Москва и Пекин за Сирия

Още...

Той предлага също да бъде отнета Нобеловата награда на Барак Обама, ако заповяда атака срещу Сирия без съгласието на Съвета за сигурност на ООН.

Руският президент Владимир Путин отхвърли твърденията на САЩ, че сирийският режим е използвал химически оръжия, описвайки ги като „пълна безсмислица".

Междувременно направено във Франция проучване показва, че повечето французи не искат Франция да участват във военна акция срещу Сирия и много от тях не се доверяват на френския президент Франсоа Оланд.
Проучване на BVA в Le Parisien-Aujourd'hui en France показва, че 64% от анкетираните са против интервенция, 58% не се доверяват на Оланд, а 38% се страхуват от сериозен конфликт в Близкия Изток.

Припомняме, вчера на пресконференция Държавният секретар на САЩ Джон Кери обяви, че имат доказателства, че са използвани химически оръжия от режима на Асад и че при атаката на 21 август са убити 1429 души, включително 426 деца.

Барак Обама също коментира ситуацията в Сирия. Той подчерта, че все още не е взел решение дали да удари Дамаск, но разкритикува неспособността на Съвета за сигурност на ООН да предприеме действия по отношение на сирийския конфликт.

Веднага руското външно министерство отговори на изявленията от САЩ.

Заплахите на Вашингтон са неприемливи, обяви в съобщение руският говорител на външното ведомство Александър Лукашевич, цитиран от RT. Той призова Вашингтон да изчака резултатите от разследването на експертите по химически оръжия.

САЩ разположиха шести боен кораб в Средиземно море

Още...

Без доказателства всяка едностранна военна интервенция, заобикаляйки Съвета за сигурност - без значение колко е ограничена - би било пряко нарушаване на международното право и би подкопало перспективите за политическо и дипломатическо разрешаване на конфликта в Сирия, както и би довело до нова конфронтация и жертви, допълва Лукашевич.

Вчера Белият дом и Държавният департамент публикуваха основната некласифицирана информация, събрана от разузнаването, която разкрива, че Дамаск е използвал химически оръжия на 21 август. Според информацията при атаката са убити 1429 души, включително 426 деца; сирийски военни са подготвяли химическата атака в района три дни преди нея; сателитни снимки показват подготвянето на ракетни установки в район, контролиран от правителството, 90 минути преди първата информация за химическа атака; Дамаск не са допуснали инспектори веднага до мястото на атаката, а в продължение на няколко дни са обстрелвали района, за да заличат следите; 100 видеоматериала показват жертви със симптоми, които са били изложени на отровен газ и които нямат външни наранявания; САЩ са прихванали разговор на висши военни сирийски представители, които са „потвърдили че са били използвани химически оръжия" и са били притеснени, че инспектори на ООН могат да съберат доказателства.

Сирия отговори веднага на доклада, заявявайки, че информацията е лъжа и е изфабрикувана.