Президентът на Иран започна необичайна обиколка в Африка, съобщава "Асошиейтед прес".

Страната му, на която САЩ наложиха тежки икономически санкции, се стреми да задълбочи партньорствата си по света.

Посещението на президента Ебрахим Раиси в Кения днес е първата визита на африканския континент от ирански лидер от над десетилетие. Очаква се той да посети също Уганда и Зимбабве и да се срещне с техните държавни глави.

Африка е "континент на възможности" и прекрасна платформа за ирански продукти, заяви Раиси на брифинг. "Никой от нас не е доволен от настоящия обем на търговията", отбеляза той.

Лидерът на Иран специално спомена минералните ресурси на Африка и опит на Иран в областта на нефтохимическата промишленост, но петте меморандума за разбирателство, подписани днес от ислямската република и Кения, не се отнасят за нито един от тях. Вместо това акцент се поставя върху информацията, комуникациите и технологиите; рибарството; здравето на животните и животновъдството и насърчаването на инвестициите.

Guardian: Европа ще се оттегли от ядреното споразумение с Иран

Guardian: Европа ще се оттегли от ядреното споразумение с Иран

Причината са доставките на местни дронове за Русия

Президентът на Кения Уилям Руто определи Иран като "ключов стратегически партньор" и "сила на глобалните иновации". Той изрази интерес към разширяване на селскостопанския износ на Кения към Иран и Централна Азия далеч отвъд чая.

Освен това Техеран възнамерява да създаде завод за производство на ирански превозни средства в пристанищния град на Кения Момбаса, посочи Руто.

Посещението на Раиси в Африка има за цел да "насърчи икономическата дипломация, да засили политическите отношения с приятелски страни и да разнообрази дестинациите за износ", посочват от външното министерство на Иран.

Миналия месец лидерът на Иран направи и първа обиколка в Латинска Америка, като посети Венецуела, Куба и Никарагуа.

През март Иран и Саудитска Арабия постигнаха голям дипломатически пробив, като се споразумяха да възстановят дипломатическите си отношения.

Противопоставянето на Иран със Запада във връзка с ядрената програма на ислямската република, която отбеляза голям напредък през петте години, откакто бившият американски президент Доналд Тръмп изтегли страната си от ядрената сделка. Освен това Тръмп отново наложи санкции на Иран, които допринесоха за тежката икономическа криза в страната.

Иран в ШОС. Апотеоз на провалената политика на САЩ

Иран в ШОС. Апотеоз на провалената политика на САЩ

Буквално през последните месеци се наблюдава как отношенията на Иран с Изтока помагат на държавата да разведрява диалога си с държави, стоящи западно от нея

Миналия месец САЩ обвиниха Иран, че е предоставил на Русия материали за изграждането на завод за производство на дронове на фона на необходимостта от въоръжение, която изпитва Москва предвид продължаващата война в Украйна. Иран твърди, че е доставил дронове на Русия преди началото на войната, но не и след това.

Кения е икономическият център на Източна Африка и съюзник на САЩ. Съпругата на президента Джо Байдън - Джил, посети страната в началото на тази година. Миналата година САЩ и Кения подписаха меморандум за разбирателство относно "стратегическо гражданско ядрено сътрудничество". Кения изрази интерес към използването на ядрена енергия за производство на енергия.

При управлението на Руто Кения се бори с дългове и нарастващи разходи за живот, като днес се очакват още протести в столицата Найроби и на други места.

Бяха разпространени малко подробности за посещението на иранския лидер в Уганда и Зимбабве.

Миналия месец САЩ наложиха визови ограничения на някои служители в Уганда след приемането на широко критикуван закон срещу ЛГБТ общността.

Зимбабве, подобно на Иран, е под санкциите на САЩ.

Иран е най-опасното буре с барут в Близкия изток

Иран е най-опасното буре с барут в Близкия изток

Нараства рискът да се превърне и за света