Руският президент Владимир Путин продължи да се представя като военновременен лидер в очакване на планирана украинска контраофанзива по време на посещението си в окупираните Херсонска и Луганска области. На 18 април Кремъл съобщи, че Путин е посетил щаба на руската група войски "Днепър" в Херсонска област и щаба на Националната гвардия "Восток" в окупираната Луганска област.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Путин е посетил окупирани територии на 17 април. Путин обаче заявява в един от видеозаписите, че православният празник Великден предстои, което предполага, че посещението му се е случило преди 16 април.
Това се казва в дневния анализ за ситуацията в Украйна на Института за изследване на войната (ISW).
По-късно Кремъл редактира видеото, за да изключи изявлението на Путин за предстоящия тогава източен празник. Украинският президент Володимир Зеленски посети фронтовата линия на Авдеевка на 18 април и е възможно Кремъл умишлено да пусне кадри от посещението на Путин, за да засенчи посещението на Зеленски в информационното пространство.
ISW съобщи за руски блогъри, които критикуват руски официални лица, че не са успели да посетят фронтовата линия като Зеленски, а Путин преди това посети окупирания Мариупол на 19 март, за да подобри славата си на военновременен лидер.
Руските окупационни служители и блогъри отпразнуваха посещението на Путин и твърдяха, че той е повишил морала на руските военнослужещи, готвещи се да отблъснат украинските контраофанзиви.
Посещението вероятно също имаше за цел да идентифицира публично потенциални изкупителни жертви преди планираните украински контраофанзиви. Путин получи брифинги от командващия руските въздушно-десантни сили (ВДВ) генерал-полковник Михаил Теплински, командващия групата войски Днепър генерал-полковник Олег Макаревич и други неназовани военни командири относно ситуацията по фронтовата линия на Херсон и Запорожие.
Путин също се срещна с генерал-полковник Александър Лапин и други неназовани високопоставени офицери, за да обсъдят ситуацията на фронтовата линия в Луганск. Вероятно Путин умишлено е посочил Теплински и Макаревич като командири, отговарящи за Южна Украйна, а Лапин като командващ, наблюдаващ Луганското направление. Путин, източници в Кремъл и блогъри все по-често обсъждат перспективите за украинска контраофанзива и е вероятно Кремъл да подготвя вътрешното информационно пространство или за военни провали, или за поражението на заплахата от контранастъпление.
Демонстративните срещи на Путин с Теплински, Макаревич и Лапин вероятно потвърждават поредната промяна във военното командване и вероятно във вътрешния кръг на Кремъл. Блогър, свързан с Кремъл, отбеляза, че началникът на руския генерален щаб армейски генерал Валерий Герасимов и министърът на отбраната Сергей Шойгу не са присъствали на срещите на Путин в окупирана Украйна.
Блогърът твърди, че Теплински и Лапин - и двамата според съобщенията са били пуснати в отпуск - са се върнали в руското военно командване вероятно против волята на Герасимов и Шойгу. Руски източници по-рано твърдяха, че Кремъл е заменил свързания с Вагнер Теплински с Макаревич като командир на 13 януари, вероятно след като руското МО и Герасимов са си върнали благоволението на Путин в навечерието на неуспешната зимно-пролетна настъпателна операция на Русия в Донбас.
Срещата потвърждава намеците на финансиста на "Вагнер" Евгений Пригожин за преназначаването на Теплински.
ISW по-рано оцени, че потвърденото преназначаване на Теплински предполага, че Кремъл вероятно се стреми да работи с "Вагнер", за да постигне решителна победа в Бахмут.
Потвърждението може допълнително да показва, че Пригожин поне частично си е върнал благоразположението на Путин, като е преодолял усилията на Герасимов и Шойгу да елиминират Вагнер в Бахмут.
Путин може би се опитва да балансира влиянието на "Вагнер", като преназначи Лапин да командва Луганския сектор на фронтовата линия. Свързаният с Кремъл блогър твърди, че Лапин е поел ролята на командващ формированието на Националната гвардия "Восток" и отбелязва, че срещата Путин - Лапин потвърждава завръщането на Лапин на фронтовата линия.
Пригожин и чеченският лидер Рамзан Кадиров ръководиха успешна кампания за отстраняване на Лапин от позицията му на командир на групата "център" на руските сили, вероятно поради лични конфликти по време на настъпателните операции в Северодонецк-Лисичанск и Луганск през лятото на 2022 г.
Блогърът спекулира, че Путин е преназначил Лапин, за да подсили командването в района или да помогне на Путин да избегне конфликти с руското министерство на отбраната.
Избрани членове на "Клуба на гневните патриоти" се застъпват за революция в Русия, ако Кремъл замрази войната или продължи мирни преговори с Украйна и Запада. Самопровъзгласилият се бивш "народен губернатор на Донецка област" Павел Губарев определи "Клуба на гневните патриоти" като "потенциално революционна сила", която ще предотврати "предателството", ако правителството реши да замрази настоящите фронтови линии в Украйна.
Губарев също отбеляза, че Русия не може да спечели войната без революция - или от правителството, или в обществото - защото олигарси, агенти, етнически мафии и националистически сепаратисти няма да позволят реформирането на социално-икономическите институции, за да подкрепят военните усилия. Бившият руски офицер и пламенен националист Игор Гиркин отбеляза, че мнението на Губарев не представлява колективната визия за "Клуба на гневните патриоти" и отбеляза, че всяка революция започва с "преврат от върха", над който той и други членове на групата са без контрол, тъй като нямат връзки с Кремъл.
Официалният акаунт в Telegram "Клубът на разгневените патриоти" разшири прогнозата относно възможните политически промени в Кремъл в резултат на украинска контраофанзива, което може да представлява опасенията на групата относно хода на войната.
Групата разшири публикация на лидера на руското движение "Гражданска солидарност" Георгий Федоров, който заяви, че политическата ситуация в Русия до голяма степен зависи от реалностите на фронта. Федоров оцени, че последните изявления на финансиста на "Вагнер" Евгений Пригожин за края на "специалната военна операция" са началото на кампанията за замразяване на войната в Украйна.
Федоров заяви, че ако руснаците успеят да победят украинските контраофанзиви през лятото, тогава руският президент Владимир Путин може да замрази войната, за да избегне свикването на мобилизация преди президентския изборен цикъл през 2024 г. Федоров твърди, че Русия вероятно ще представи потушената украинска контраофанзива като победа и вероятно ще засили усилията за набиране на доброволци, за да генерира достатъчно военнослужещи на договор, за да държат съществуващите фронтови линии. Фьодоров твърди, че Кремъл ще продължи да засилва цензурата и репресиите и няма да смени служители в Кремъл или във военното командване в условията на неуспешни контранастъпателни операции. Федоров заяви, че ако украинците са успешни, политическата ситуация в Кремъл ще доведе до по-дълбок конфликт между различните партии за влияние и Кремъл ще извърши кадрови промени. Той твърди, че въпреки потенциалната мобилизация и сътресението в обществото и Кремъл, системата на Путин е в състояние да елиминира всички заплахи, "свързани с прихващането на властта". Федоров отбеляза, че най-невероятният сценарий е предстоящото разпадане на енергийната система на Путин, но отбеляза, че различни финансови, регионални и индустриални фигури може да се подготвят за такъв резултат.
Руският министър на отбраната Сергей Шойгу и китайският министър на отбраната Ли Шанфу се срещнаха, за да обсъдят неопределено стратегическо партньорство и военно сътрудничество в Москва на 18 април. Шойгу заяви, че взаимните руско-китайски усилия имат за цел да стабилизират и намалят конфликта и че всяка държава значително цени задълбочаването на военното сътрудничество.
Шойгу също така заяви, че Русия и Китай могат да задълбочат партньорството си, като се подкрепят твърдо взаимно по въпросите на националната сигурност. Ли заяви, че първото му посещение в Русия като министър на отбраната демонстрира решимостта да засили сътрудничеството между руската армия и Китайската народно-освободителна армия. Забележките на Шойгу и Ли до голяма степен повтарят забележките на Ли и руския президент Владимир Путин от 16 април.
Кремъл продължи усилията си да представи Русия като уважаван международен партньор, като се срещна с Китай на фона на срещата на Г-7 в Япония на 18 април. Комюникето на Г-7 осъди реториката на руското ядрено изнудване, възможното разполагане на тактически ядрени оръжия от Русия в Беларус, дестабилизирането на Вагнер в Африка, принудителното депортиране на украински деца от окупирана Украйна, спирането от страна на Русия на Новия договор START и предоставянето на бойни безпилотни летателни апарати от Иран на Русия.
Руското министерство на отбраната публикува кадри на два руски стратегически бомбардировача, летящи в международното въздушно пространство над Берингово и Охотско море като част от текущата проверка на готовността на Тихоокеанския флот. ISW по-рано оцени, че текущите проверки на готовността на Тихоокеанския флот вероятно имат за цел да покажат, че Русия подкрепя китайските цели за сигурност в Тихия океан преди срещата на Г-7.
Руските власти задържаха руския специалист по връзки с обществеността Ярослав Ширшиков, сътрудник на задържания репортер от Уолстрийт Джърнъл Еван Гершкович, в Екатеринбург на 18 април. Руският информационен бюлетин Комерсант съобщи на 18 април, че руските власти са задържали Ширшиков и са го обвинили в оправдаване на тероризма, вероятно заради социалните му отношения медийни публикации за убийството на известния руски блогър Максим Фомин (псевдоним Владлен Татарски). Ширшиков разговаря с Гершкович малко преди арестуването на Гершкович и е един от първите, които съобщават за изчезналия Гершкович.
По-рано Ширшиков заяви, че Гершкович е пътувал до Екатеринбург, за да докладва за критиките на Пригожин към директора на историческия музей в Екатеринбург Игор Пушкарев и мненията на местните жители за войната.
Руската държавна дума одобри поредица от вероятно противоконституционни поправки в руския Наказателен кодекс на 18 април, насочени към насърчаване на вътрешната автоцензура и репресии срещу руската общественост. Руската държавна дума одобри поправки в руския Наказателен кодекс, които увеличават максималната присъда затвор за държавна измяна от 20 години на доживотен и разрешават отнемане на руското гражданство за дискредитиране на руските военни и участие в определени нежелани неправителствени организации.
Поправката също така предвижда, че руски гражданин не може да се откаже от гражданството си, ако гражданинът има неизпълнен дълг към държавата, като например мобилизация. Тези мерки изглежда нарушават руската конституция, тъй като член 6 гласи, че руски гражданин не може да бъде лишен от своето гражданство или от правото да промени статуса си на гражданство.
Държавната дума също така одобри поправка, която криминализира консултирането на международни организации, в които Русия не принадлежи, или чужди държавни органи. Руската опозиционна медия OVD-Info заявява, че тази поправка ще криминализира улесняването на международни разследвания на военни престъпления.
Международното хуманитарно право, по което Русия е страна, постановява, че държавите имат задължение да разследват и преследват военни престъпления.
Централният щаб на руския "Безсмъртен полк" обяви отмяната на ежегодното шествие на Деня на победата, вероятно в опит да се намали публичното обсъждане на смъртните случаи в настоящия конфликт. Депутатът от Държавната дума на Русия и съпредседател на централния щаб на "Безсмъртния полк" Елена Цунаева обяви отмяната на марша, който почита паметта на загиналите руски войни, на 18 април поради неуточнени съображения за сигурност.
Цунаева заяви, че вместо това гражданите могат да изпращат снимки на роднини в централизирана онлайн база данни, за да участват във "виртуално шествие", което руските власти вероятно ще използват, за да скрият броя на руските войници, убити в Украйна. Цунаева също прикани хората да споделят снимки на своите починали членове на семейството онлайн, върху дрехи и коли.
Кремъл продължава усилията си за интегриране на прокси формирования с конвенционалните руски сили. Руската държавна дума прие на първо четене законопроект на 18 април, който предоставя статут на ветеран и привилегии на руски бойци и руски граждани, воювали в Донбас от 2014 г.
Думата също така прие законопроект, който изцяло разписва заеми за всеки, който е участвал в руската инвазия в Украйна от 2014 г. насам и е починал или е бил сериозно ранен в битка.
Кремъл драстично увеличи рекламите за кампанията за набиране на руски доброволци, започвайки от март 2023 г. Руското независимо издание "Новая газета" съобщи, че руски официални лица, местни медии и дори училища са публикували 75 000 реклами за набиране в руската социална медийна платформа VK, от които 70 процента са излезли през последните два месеца.
Новая газета отбелязва, че 90 процента от всички публикации рекламират служба по договор с руското Министерство на отбраната (МО), докато други 2500 публикации насърчават набиране на персонал за частната военна компания (ЧВК) "Вагнер". Изходът установи, че държавните служители най-често популяризират такива реклами и отбеляза, че публикации за набиране на персонал се появяват и в групи в социалните медии, които нямат никаква връзка с новини, работа или военни дела. Руските служители рекламират и в болници, входове на апартаменти и в метрото. Руски военен експерт каза пред Новая газета, че доброволците са подписвали договори с руското МО за определен период на временна служба, но в момента руското МО предлага безсрочни договори за военна служба, които могат да бъдат прекратени само от руския президент Владимир Путин.
Продължаващата кампания на Кремъл за набиране на доброволци вероятно все повече интегрира усилията за набиране на "Вагнер" в всеобхватни официални усилия на Кремъл за набиране. Новая газета съобщи, че "Вагнер" планира да набере доброволци с помощта на местни власти и е обещал да посети 36 097 населени места в Русия през април. "Вагнер" планира да рекламира военната служба в сградите на местната администрация и в пощите. Рекламите на "Вагнер" се появяват и по федерални телевизионни канали като RT и местни кримски и новосибирски канали. Подкрепата на местните администрации за набирането на "Вагнер" може да означава, че Кремъл отново позволява на Вагнер да разшири силата си или предполага, че финансистът на "Вагнер" Евгений Пригожин има дълбока мрежа от местни служители, свързани с Вагнер. По-рано Пригожин се оплака, че Санкт Петербург и Ярославска област са единствените два региона, които не подкрепят активно усилията за набиране на персонал.
Русия формира нова частна организация за военно обучение, която вероятно също подкрепя усилията на Кремъл за генериране на сили. Центърът за обучение "Воевода" обяви откриването на различни центрове за обучение в няколко руски града, като кани хора на възраст от 14 до 60 години да посетят военно обучение на 6 април.
Воевода обяви, че опитни бойни ветерани ще обучават класа и популяризира специализирани тактически уроци за операции с БЛА и операции за борба с БЛА.
Руските окупационни служители също формират казашки военни формирования в Южна Украйна. Ръководителят на окупационната администрация на Запорожка област Евгений Балицки обяви, че администрацията е подкрепила решението за създаване на регистрирани казашки сили в окупираната Запорожка област.
Силите на помилваните бивши затворници от Вагнер продължават да извършват жестоки престъпления в Русия след сключването на техните договори и реинтеграцията им в руското общество. Съобщава се, че освободеният наемник от "Вагнер" Георгий Сиукаев е убил цивилен в Цхинвали, Южна Осетия.
Сюкаев наскоро се завърна от фронтовата линия в Украйна, а Пригожин твърди, че процентът на повторните престъпления във "Вагнер" остава нисък.
Руски медии съобщиха, че руският държавен отбранителен конгломерат "Ростех" е прехвърлил мощностите за производство на боеприпаси в Централния изследователски институт "Буревестник", "Уралтрансмаш" и завод № 9 от собствеността на машиностроителната компания "Уралвагонзавод" на "Техмаш".
"Ростех" твърди, че трансферът ще увеличи обема на производството, докато "Уралвагонзавод" се фокусира върху производството на танкове. Блогър, свързан с Кремъл, отбеляза, че някои руски източници критикуват прехвърлянето, като твърдят, че подобен ход е "коварна приватизация" на отбранителни предприятия, докато руските сили са изправени пред недостиг на снаряди.
Блогърът осъди подобни опасения, като отбеляза, че тези индустриални съоръжения остават държавна собственост.