"Тук имаше силно военно присъствие, българските ракети сочиха южния фланг на НАТО, към Гърция в тази област. Сега изграждаме тръбопроводи и пристанища", обяснява българският премиер Бойко Борисов пред гръцкия си колега Алексис Ципрас по време на скорошното му посещение точно над северната граница с България, когато те откриха строителството на междусистемния тръбопровод Гърция-България, пише в своя статия за "Катимерини", Ставрос Цимас.
Българският премиер е прав, и това е един проницателен пример, той избра да подчертае ролята, която Европейският съюз играе в изкореняването на враждебността и насърчаването на мирното съжителство под егидата на следвоенния европейски ред между исторически врагове.
Гръцко-българската граница наистина олицетворява омразата и подозрението между двете нации по време на Студената война, въоръжени до зъби и членове на конкурентни стратегически съюзи: стратегически ракетните установки SS-19, инсталирани в Южна България и насочени към Гърция от името на Варшавския договор и американски ядрени ракети MGR-1 "Честният Джон", разположени от НАТО в гръцката страна, около Килкис, Солун (в района на Лангадас) и Драма.
Кървави реки текат в гръцко-български конфликти по време на Балканските и Световните войни.
В продължение на половин век "заплахата от север"почти обсебва гърците, точно както заплахата от "империалистическо нашествие" от юг и мечтите за достъп до Средиземно море в съзнанието на българите.
И днес, отвъд наблюденията на Борисов, гърците и българите живеят в хармония, в завидно състояние на добросъседски отношения.
Как се случи това - като живеят заедно от 2007 г., когато България се присъедини към ЕС - под един и същ европейски покрив, историческите брадви са погребани и различията, останали между двата народа са уредени приятелски в рамките на институциите на блока.
Сега, когато ЕС е изправен пред предизвикателства отвътре и отвън, и с увеличаването на гласовете за разпадането му, трябва да оценим факта, че не сме били във война през последните 70 години и сме уредили приятелските си различия благодарение на европейските идеали, които някои толкова лесно отхвърлят.
Гърците и българите може би са се възползвали от това най-много от всички, но трагедията е, че не е имало дискусия за това какво е заложено на карта, въпреки че току-що бяха проведени европейски избори.
Кастело Белведере
на 11.06.2019 в 08:58:56 #2А добрутро, значи можело и мирно да се живее. Като махнат границите и имаме и обща валута ще затанцуваме сиртаки в ледените води на реките и викаме наздраве за взимен излаз по моретата.
Comon Sense
на 11.06.2019 в 06:20:13 #1И така ще е докато българите си харчат парите по гръцките курорти а бизнесмените им си перат парите в България. Много сме прости.