Мобилизацията в Украйна през 2024 все още е под въпрос, съобщава УНИАН.
В събота парламентарната комисия по национална сигурност, отбрана и разузнаване приключи изслушванията по правителствения проектозакон.
Окончателно решение се очаква през следващата седмица.
За да се вземе решение, е необходимо законопроектът да бъде разгледан и от Комисията по антикорупционна политика, каза Фьодор Вениславски, член на Комисията по национална сигурност в коментар на РБК-Украйна. Според него има редица мерки, които членовете на комисията не одобряват.
Най-много спорове по време на заседанието на комисията предизвикаха правилата за хората с увреждания 3-та група, наказанията и ограниченията за неявяване в териториалните центрове за набиране на персонал и включването в регистъра на длъжниците по решения на ръководителите на ТКС.
"Има два варианта - или да го върнем на Министерския съвет за преработка, или да приемем проекта за основа и да го доработим в Радата за второ четене, което е малко вероятно", подчерта народният представител.
Припомняме, че през декември правителството внесе във Върховната рада законопроект за мобилизацията. Документът беше обсъден за първи път на 4 януари на заседание на парламентарната комисия по национална сигурност, отбрана и разузнаване.
В дискусията участва главно главнокомандващият на въоръжените сили на Украйна Валерий Залужний. Той подкрепя засилената мобилизация, но се противопоставя на участието на хора с криминални досиета.
Украйна започна да мобилизира цивилни в армията, след като обяви военно положение през февруари 2022 г., когато Русия започна своята пълномащабна инвазия. Напливът от бойци доброволци помогна в началото, но впоследствие броят им намаля. По думи на вътрешния министър са образувани 9 000 наказателни дела за укриване от военна служба.
Наборните служби ще могат да издават онлайн призовки на хора по имейл или чрез друга електронна платформа. Подобна стъпка вероятно ще направи по-трудно избягването на наборните служители, които в момента издават призовки на цивилни на улицата или ги изпращат на домашния им адрес.
Миналия месец президентът Володимир Зеленски заяви, че армията е предложила мобилизиране на още 450 000-500 000 души. Началникът на армията Валерий Залужний посочи, че в тази цифра са включени военните планове и прогнозите за възможни загуби. Военни анализатори отбелязват, че половин милион души ще е за цялата година.
Смут предизвикаха и предложенията за връщане на украински мъже от чужбина, за да се бият на фронта, както и спекулациите за мобилизация на всички жени (а не само лекари и фармацевти, както е в момента).
alabala654
на 07.01.2024 в 00:59:43 #3#4 - В Русия ще е още по-зле.. Там си имаха демографски проблем още от ВСВ. Не ми се мисли след тези колосални загуби от 2год насам какво ще е процентното съотношние на мъжете и жените
bajbor
на 07.01.2024 в 00:55:04 #2"..Военни анализатори отбелязват, че половин милион души ще е за цялата година..." За цялата 2024та половин милион - а за 2025та? Ама те сигурно я карат по-полека - тая да е успешна, пък следваща я има,я не... Започвам да си мисля че това е някакъв пъклен план, конспирация подготвена от мъжемразки или феминистки, които искат да проведат социален експеримент в Украйна с който да докажат че жените нямат нужда от мъже... Например ако в повечето страни по света в определени професии има да кажем 75+% мъже (строителство, полиция, пожарна и тн) в Украйна ще бъде обратното - от 4ма пожарникари или куфражисти - 3 жени и един мъж...
alabala654
на 06.01.2024 в 21:46:33 #1"Аха, подочухме от поредните избягали от могилизация украинчета" - хахаха пак ли получаваш инфо от първа ръка?
Дай следнащия път някой директно от Авдивка да те "информира" за "реалното" положение
Ачка, а това че Украйна увеличи армията си от 200к на 1.2млн. сигурно няма значение за сметките ти за мобилизацията? Тези 1млн човека са доброволци сигурно а..?