Китай ще предприеме "драстични мерки", ако Тайван направи стъпки към независимост, предупреди представител на Пекин, добавяйки, че провокациите на Тайван и външната намеса може да се засилят през следващата година, предаде "Ройтерс".
Китай има претенции към демократично управляваният Тайван като своя собствена територия, а през последните две години засили военния и дипломатическия натиск, за да отстоява своите претенции за суверенитет, разпалвайки гняв в Тайпе и безпокойство във Вашингтон.
Китай е готов да направи всичко възможно, за да търси мирно обединение с Тайван, но ще действа, ако някакви червени линии по отношение на независимостта бъдат пресечени, подчерта Ма Сяогуан, говорител на Службата по въпросите на Тайван, на пресконференция.
"Ако сепаратистки сили в Тайван, търсещи независимост, провокират, упражнят сила или дори нарушат всяка червена линия, ще трябва да предприемем драстични мерки", предупреди Ма.
Тайван се очерта като ключов фактор в обтегнатите отношения между Китай и САЩ, най-важният международен поддръжник и доставчик на оръжия на острова въпреки липсата на официални дипломатически отношения.
Китай редовно определя острова като най-чувствителния въпрос в своите отношения със САЩ.
Ма отбеляза, че провокациите от силите за независимост и "външната намеса" могат да станат "по-остри и по-интензивни" през следващите месеци.
"Следващата година ситуацията около Тайванския проток ще стане по-сложна и тежка", изтъкна той.
Пекин изпрати неколкократно военни самолети над Тайванския проток през последните месеци, за да окаже натиск върху Тайван. Той настоя, че няма да се поддаде на заплахите.
Въпреки че САЩ признават само един Китай, те са задължени по закон да предоставят на Тайван средства за защита и отдавна следват политика на "стратегическа неопределеност" относно това дали ще се намесят военно, за да защитят Тайван в случай на китайско нападение.
Победеното правителство на Република Китай избяга в Тайван през 1949 г., след като загуби гражданска война с комунистите, които създадоха Китайската народна република.
chafeto
на 29.12.2021 в 23:40:31 #5Изключително интересни са изхвърлянията на прибалтийските тигри. Вероятно ги е страх, че общия ни гуверньор (залисан в геополитическите ангажименти, с които се е нагърбил) може да забрави, че съществуват и се опитват да му напомнят за себе си.
chafeto
на 29.12.2021 в 23:26:36 #4Кастело Белведере Авторитарните режими (русия, китай) се надигат, усещайки че сме по-слаби покрай инфлационната, мигрантска и ковид криза. Остава С.Корея да иска да анексира Ю.Корея (която смята за своя територия) и ТСВ е на прага; все пак антагонизмът диктатура - демокрация трябва да се реши, за да погребе човечеството веднъж завинаги авторитарните режими в миналото си и запише в Световната Харта забраната им. ********************************************************************** Разтропанке, аналогията със С. Корея за пореден път доказва колко неадекватни са опитите ти за пропаганда. Тайван беше просто последното убежище на Чан Кайши(ъ). Същия, чиито хора хвърляха живи хора в пещите на локомотивите.
projekt
на 29.12.2021 в 21:41:21 #3интересно е как демократите посочват правото на хората да се самоопределят. в същото време САЩ не разрешава на индианците автономия и отделяне. Аевстралия не позволява автономност на аборигените. Великобритания не позволява отделяне на Ирландия. Испания не позволява отделяне на територии. интересно какви са тия демокрации.....а сетих. това са лицемерни демокрации. въпроса не е в свободата. САЩ пет пари не дават за Тайван. САЩ притискат Китай с Тайван. в момента в който Тайван вече не е интересен, САЩ много бързо ще ги изоставят без да им мигне окото. това го видяхме в Сирия като изоставиха кюрдите, в Афганистан като оставиха оръжие и пари на талибаните и изоставиха всички които им помагаха - военни, преводачи и др. цивилен персонал.
komsomoletz
на 29.12.2021 в 14:44:44 #2China tyrjabva da priznae edin narod dve darzjavi Кастело Белведере pravilno zabeljazva che oстава С.Корея да иска да анексира Ю.Корея!
Кастело Белведере
на 29.12.2021 в 11:47:37 #1Авторитарните режими (русия, китай) се надигат, усещайки че сме по-слаби покрай инфлационната, мигрантска и ковид криза. Остава С.Корея да иска да анексира Ю.Корея (която смята за своя територия) и ТСВ е на прага; все пак антагонизмът диктатура - демокрация трябва да се реши, за да погребе човечеството веднъж завинаги авторитарните режими в миналото си и запише в Световната Харта забраната им.