Конституционният съд на Унгария отхвърли опит на правителството на премиера Виктор Орбан да оспори решение на висшия съд на ЕС срещу суровата политика на Будапеща в областта на предоставянето на убежище, предаде "Франс прес".

Будапеща поиска от съда по-рано тази година да преразгледа решение на Съда на Европейския съюз, което ѝ нарежда да спре действието на закон, който позволява на полицията да депортира или физически да "отблъсква" търсещи убежище през границата в Сърбия.

Жалбата на министъра на правосъдието Джудит Варга "не може да бъде предмет на преразглеждане на решението на Съда на ЕС", нито може да доведе до "разглеждане на първенството на правото на ЕС", постанови унгарският съд.

ЕК проучва дали Полша и Унгария трябва да получат пари от ЕС

ЕК проучва дали Полша и Унгария трябва да получат пари от ЕС

Двете страни имат два месеца да отговорят на въпроси

Но Конституционният съд също така определи, че в области на съвместна правна юрисдикция между Брюксел и Унгария Будапеща има правото "да гарантира ефективността на съвместното упражняване на компетенции".

Днешното определение било "важно решение", написа Варга след това в публикация във "Фейсбук".

То означава, че Будапеща може "да приспособи националните си правила към реалността, като приеме допълнителни, уникални мерки", допълни тя.

ЕС не разбира Унгария и Полша и трябва да се замисли сериозно за гъвкавост и финес

ЕС не разбира Унгария и Полша и трябва да се замисли сериозно за гъвкавост и финес

ЕС, разбира се, може да продължи опитите си да изтощи инакомислещите, но това рискува два сериозни проблема с имиджа

"С това решение конституционният съд изгради силна правна бариера в допълнение към физическото затваряне на нашите граници", подчерта тя, имайки предвид граничната ограда по южните граници на Унгария.

Ала правозащитниците от Унгарския хелзинкски комитет приветстваха решението на конституционния съд.

"Опитът на Будапеща да саботира решението на Съда на ЕС се провали, Конституционният съд отказа да постави под съмнение първенството на правото на ЕС", се изтъква в изявление на Хелзинкския комитет.

"Няма зелена светлина за пренебрегване на решенията на Съда на ЕС, няма повече извинения, отблъскването (на мигранти) трябва да приключи сега", настояха още правозащитниците.

Ново поражение за Унгария в съдебна битка с ЕС

Ново поражение за Унгария в съдебна битка с ЕС

Страната не е спазила европейското право с мярка срещу миграцията

Миналия месец, по време на посещение в Будапеща, еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс настоя, че оспорването на решението на Съда на ЕС е "неприемливо".

Унгарският ход отразява решение на полския конституционен съд през октомври, което оспори правото на ЕС и потопи Общността в криза.

По-късно Орбан подписа правителствено решение в подкрепа на Варшава, което призова институциите на ЕС да зачитат суверенитета на 27-те страни членки на Общността.

Орбан: Унгария иска в ЕС, но след реформи

Орбан: Унгария иска в ЕС, но след реформи

Няма да допуснем натиск, заяви премиерът и лидер на "Фидес"

"Приматът на правото на ЕС трябва да се прилага само в области, в които ЕС има компетенция, а рамката за това е заложена в учредителните договори на ЕС", определи Конституционният съд.

Националните правоприлагащи органи, по-специално конституционните съдилища и трибунали, имат право да проверяват обхвата и границите на компетенциите на ЕС, допълва унгарският съд.

Будапеща, подобно на своя съюзник Варшава, отдавна е въвлечена в битки с Брюксел относно законодателство, прицелено в ЛГБТИ хората, независимите медии и гражданското общество.

Унгария отказва прием на афганистански бежанци, не иска да плаща за погрешни решения на САЩ
Обновена

Унгария отказва прием на афганистански бежанци, не иска да плаща за погрешни решения на САЩ

Над 60 държави призоваха афганистанци да получат разрешение, от 27-те в ЕС само Унгария отказва декларация