Медицинско оборудване, лекарства и средства за купуването им, които САЩ предоставят на Афганистан, изчезват преди да достигнат лечебните заведения в страната, съобщи АП.

Заради злоупотребите с животоспасяващи медикаменти е започнало разследване. Като част от него е отстранен хирург, отговарящ за доставките с фармацевтичните продукти и медицинска техника. Става въпрос за генерал Ахмад Зиа Яфтали. За отстраняването от поста му потвърди и афганистанският министър на отбраната Абдул Рахим Вадрак.

Агенцията отбелязва, че все още не е ясно каква част от предоставяната в размер на 42 милиона долара помощ за Афганистан, е изчезнала. Не се знае и дали няма починали американски военни в страната, поради липса на оказано лечение. Проблемът е повече от сериозен, защото средствата са били предназначени предимно за болници, в които се лекуват военни, посочва агенцията.

Вашингтон неколкократно изиска от президента на Афганистан Хамид Карзай да предприеме адекватни мерки, които да ограничат ширещите се корупционни практики в страната.

Припомняме, преди месеци специална комисия към Сената на САЩ разкри, че зависимостта на силите на САЩ в Афганистан от услугите на местни охранителни компании носи печалби за талибаните.

Разследването разкри, че средства, отделяни за частните охранителни компании, са попаднали във военни командири, свързани с талибаните, с убийства и отвличания.