Правителството на Великобритания ще публикува част от правна оценка на официални юридически експерти по повод легитимността на евентуална военна операция срещу Сирия. Това съобщиха представители на британския кабинет, предадоха „Гласът на Русия" и ИТАР-ТАСС.

Юристите са длъжни да установят дали военна интервенция против Сирия е легитимна и дали съответства на британското и международно право, както и какво правно обоснование може да има, отбелязва ИТАР-ТАСС.

ООН инспекторите напускат Сирия в събота

Още...

Според експерти британското правителство може да обвини властите в Сирия в нарушаване на Женевския протокол от 1925 година, който забранява използването на химически оръжия.

Бившият главен прокурор на Великобритания Питър Голдсмит, който през 2003 година внесе заключение за легитимната намеса в Ирак, заяви за телевизия „Скай Нюз", че британското правителство не е длъжно да повтаря грешката, която бе допусната в Ирак.

През 2003 година САЩ и Великобритания нападнаха Ирак с оправданието, че трябва да унищожат оръжия за масово поразяване. По-късно се оказа, че не е имало такива оръжия.

По думите на Голдсмит британското правителство може да се оправдае при военна операция в Сирия с това, че е „хуманитарна интервенция". Принципът е такъв, че военната намеса е необходима, за да се предотврати хуманитарна катастрофа. Този принцип се използва и при бомбардировките на НАТО над Югославия през 1999 година.

В същото време днес се очаква в британския парламент да се гласува евентуална подкрепа за кабинета на Камерън за британска военна интервенция в Сирия, като преди това ще започнат дебати в Камарата на общините.

Източници от основната опозиционна Лейбъристка партия обявиха, че се подготвят да гласуват против инициативата на кабинета в Камарата на общините, ако не изпълнят исканията им. Лейбъристите настояват за „пътна карта", в която голяма роля да има ООН.

Лидерът на Лейбъристите Ед Милибанд изтъкна, че не е склонен да предостави „картбланш" на Камерън за провеждане на военна операция срещу Сирия. По-рано той притисна Камерън да изостави призива за незабавен удар срещу Сирия.

По-този начин позицията на Лейбъристите оставя резултатите от парламентарното гласуване днес в съмнение. Ако бъде одобрена позицията на Камерън, след доклада на ООН, ще се проведе второ гласуване, което вече ще упълномощи британския кабинет при евентуален удар.

Асад: Ще победим в историческа конфронтация със Запада

Още...

Вицепремиерът Ник Клег се опитва да склони опозицията като обяви, че правителството ще публикува правителствено съобщение, включващо правен съвет на Главния прокурор Доминик Грийв, което беше представено на вчерашния Национален съвет за сигурност. Според Грийв ограничени удари срещу режима на Сирия ще бъдат правно обвързани с международното право.

Според източници Милибанд иска премиера да предложи повече „условности" и да бъде съгласувана операцията с ролята на инспекторите на ООН и Съвета за сигурност на ООН.

Оригиналната поправка на Лейбъристите включва това, че на инспекторите трябва да им се даде възможност да докладват пред Съвета за сигурност на ООН, ако намерят доказателства за използвани химически оръжия. След това Съветът за сигурност ще гласува.

Милибанд ще постави поправката на гласуване, ако правителството откаже да предостави алтернатива. Ако поправката мине, действията на правителството ще пропаднат.

Източник от "Даунинг стрийт" заяви, че консерваторите подкрепят действията на Камерън за Сирия.

Турция е под тревога за възможно химическо нападение

Още...

Правителствената позиция за Сирия включва: твърд хуманитарен отговор от международната общност и ако е нужно военна акция, която да се насочи към спасяването на живот, като се предотврати по-нататъшно използване на химически оръжия от Сирия; отбелязва се, че Съветът за сигурност на ООН се е провалил през последните две години да заеме единна позиция в отговор срещу сирийската криза; използването на химически оръжия е военно престъпление и престъпление срещу човечеството и че принципът за хуманитарна интервенция предоставя правна база за предприемане на действия; Съветът за сигурност на ООН да „преодолее вътрешното несъгласие и да предприеме действия срещу тези, които са извършили тези престъпления, за които сирийският режим е отговорен"; веднага да се събере Съветът за сигурност на ООН щом бъдат предоставени данните от инспекторите в Сирия и да се гласува резолюция за Сирия, като се подчертава, че преди пряка интервенция от Великобритания, ще се гласува в Камарата на общините.

Поправката на Лейбъристите включва: предоставяне на доказателства, че сирийският режим е отговорен за химическите атаки; естеството на доклада на експертите на ООН и представянето им пред Съвета за сигурност на ООН; каква е реакцията на Съвета след него; продължителността на военната операция и доклад от премиера преди военна интервенция.

Не знаем кой е използвал химическо оръжие, призна Камерън

Още...

По-късно на страницата на британския кабинет беше публикувана правната оценка на официални юридически експерти по повод легитимността на евентуална военна операция срещу Сирия.

В нея са изложени няколко точки: британската позиция относно легитимността на военна акция срещу Сирия заради химическа атака в Източен Дамаск на 21 август 2013 година; правната основа за военна акция е хуманитарна интервенция, имаща за цел да спре човешкото страдание чрез предотвратяване, използването на химическо оръжие; Великобритания настоява Съветът за сигурност на ООН да приеме резолюция в съответствие с Глава VII oт Устава на ООН, осъждаща използването на химически оръжия от сирийските власти, като резолюцията задължи да се предприемат всички необходими мерки за защита на сирийските граждани; ако действията на Съвета бъдат блокирани, международното право позволява на Великобритания да предприеме изключителни мерки с цел преодоляване на хуманитарна катастрофа в Сирия.

Иран и Русия против военна намеса в Сирия

Още...

Така правната база е според доктрината за хуманитарна интервенция при три условия: има убедителни доказателства; няма друга алтернатива освен използването на сила, за да се спаси живот; предложеното използване на сила трябва да бъде в съответствие с целта за изпълнение на хуманитарните нужди и трябва да бъде ограничена по продължителност и мащаб без да се използва възможността за други цели.

Междувременно военното министерство на Великобритания обяви, че е изпратило шест бойни самолета „Тайфун" в Кипър, за да защитят британските интереси и суверенитета на базата във връзка с напрежението в региона.

Самолетите са изпратени до Акротити като „предпазна мярка" и няма да участват във евентуална военна акция срещу Сирия, допълват от военното министерство.