Лидерът на Мианмар Аун Сан Су Чи коментира, че не се страхува от "международно разследване и наблюдение" на управлението на правителството във връзка с кризата с мюсюлманите рохинги, съобщава БиБиСи.
Това е първото ѝ национално обръщение по въпроса за насилието в северния щат Ркахайн, където повече от 400 000 рохинги преминаха в Бангладеш.
Тя каза, че повечето мюсюлмани не са избягали от щата и че насилието е престанало.
Тя заявява и че от 5 септември няма "въоръжени сблъсъци или операции по изчистване". Допълва, че иска да говори с избягалите и останалите мюсюлмани, , за да разберат какво е в основата на кризата.
Тя смята че разказите и ситуацията са изкривени от "огромен айсберг на дезинформация" и че напрежението се подклажда от фалшиви новини, популяризиращи интересите на терористите.
Аун Сан Су Чи е изправена пред тежки критики заради начина на справяне с кризата.
Насилието започна през август, когато имаше въоръжена атака срещу полицейски постове, за което бяха обвинени бойци на Рохинги.
Мерките от страна на военните бяха наречени от ООН "учебник за етническо прочистване".
Рохингите започнаха да бягат в Бангладеш, разказвайки се, че селата им са били изгорени и че те са били подложени на преследване от страна на военните.
Военните твърдят, че операциите в северната щат Ракхайн са насочени към изкореняването на бойци и отрича насочването към цивилни граждани.
Г-жа Су Чи коментира, че тази нейна реч е, защото не е в състояние да пътува до Общото събрание на ООН тази седмица.
Тя допълва, че иска международната общност да знае какво прави правителството, за да се справи с положението.
"Ние осъждаме всички нарушения на човешките права и незаконно насилие. Ние сме ангажирани с възстановяването на мира, стабилността и върховенството на закона в цялата държава", коментира Су Чи.
Докато Су Чи е де факто ръководител на цивилното правителство на Мианмар, известен също като Бирма, военните имат истинска власт в щата Ракхайн, тъй като отговаря за вътрешната сигурност.