Ливан провежда днес парламентарни избори - за първи път след протестите през 2019 г., предизвикани от лошите икономически условия.
Гласуването се провежда на фона на най-тежката икономическа криза в арабската страна от десетилетия, коментира Анадолската агенция.
3,91 милиона избиратели имат право на глас и трябва да изберат 128 депутати.
Ливанците в 58 държави гласуваха на 6 и 8 май.
Общо 103 листи, съставени от 718 кандидати, се състезават в изборите за спечелване на място.
Около 300 наблюдатели от ЕС, Арабската лига и Международната организация на франкофонията ще наблюдават изборите в неделя.
Движението на бившия премиер Саад Харири няма да участва в изборите, тъй като лидерът му се оттегли от политиката.
Иран и Саудитска Арабия подкрепят съперничещи си партии на изборите, като Техеран подкрепя Партията на 8 март, докато Рияд подкрепя Алианса на 14 март.
Доверието на ливанския народ в политическите партии беше сериозно накърнено в резултат на множество кризи след последните избори в страната през май 2018 г.
През октомври 2019 г. демонстрации принудиха правителството на Харири да подаде оставка.
Катастрофалната експлозия в пристанището в Бейрут на 4 август 2020 г. уби повече от 200 души и остави огромни следи от щети.
Икономическата криза се влоши поради загубата на стойност на местната валута спрямо долара, източването на валутните резерви на страната и причиняването на сериозен недостиг на гориво.
Бившият министър на информацията на Ливан Джордж Кордахи предизвика противопоставянето на страната със страните от Персийския залив, след като критикува войната в Йемен през октомври 2021 г.
Прекъсването на електрозахранването е често срещано в страната, като понякога достига 20 часа на ден.
Смята се, че 74% от ливанското население живее на прага на бедността, тъй като нивото на безработица нараства до 44 процента.
Минималната заплата в страната спадна от 440 на под 30 долара.