Великобритания настоява правителството на Косово да предприеме стъпки за деескалация, за да намали напрежението сред етническите сърби от последните месеци.
Прищина трябва да гарантира, че кметовете на 4 северни общини могат да работят от алтернативни места.
Трябва да се премахнат специалните полицейски части от общинските сгради и да се върви към провеждане на нови избори.
Подчертава се, че Сърбия и Косово носят отговорност да действат сега за деескалация на напрежението и за избягване на по-нататъшни подстрекателски действия или реторика. Приветства се съобщението за предстоящото освобождаване на 3-та косовски полицаи, задържани на 14 юни от сръбските сили за сигурност, като положителна стъпка напред.
Това стана ясно в понеделник след срещата на британския външен министър Джеймс Клевърли с премиера на Косово Албин Курти в Лондон, съобщават от министерството.
Обединеното кралство беше първата държава, която призна независимостта на Косово през 2008 г. и остава ангажирана с бъдещето му като независима, мултиетническа държава в стабилен и проспериращ регион. Както изясних на министър-председателя Курти, продължаващото напрежение излага на риск трудно спечелените печалби, постигнати в Косово през годините заедно с Обединеното кралство и международните партньори, заяви Клевърли след срещата.
Припомняме, че сръбски съд разпореди освобождаването на тримата косовски полицаи, задържани на 16 юни в района на границата между двете страни.
Инцидентът изостри напрежението между Белград и Прищина.
"Извънсъдебният състав на Върховния съд в Кралево потвърди обвинителния акт срещу гореспоменатите обвиняеми и издаде решение, с което прекратява ареста им", посочват от съдебната институция.
Преди това прокуратурата повдигна обвинения срещу тримата полицейски служители с инициали Б.С., Р.З. и С.М. за неразрешено производство, държане и трафик на оръжие и взривни вещества.
За случая с косовските полицаи има две противоречиви версии. Прищина твърди, че те са били отвлечени от сръбската армия на косовска територия близо до държавната граница, а Белград уверява, че косовските униформени са влезли на територията на Зентрална Сърбия и затова са били арестувани от полицията, а не от армията.
Косово затегна граничната сигурност след "отвличането на трима полицаи" от страна на Сърбия. С тази мярка бе спряно допускането на леки и товарни автомомбили със сръбски регистрационни табели и вноса на сръбски стоки в Косово.
На 13 юни ЕС предложи пакет от мерки срещу правителството на Косово и премиера Албин Курти в отговор на липсата на политическа воля за предприемане на стъпки за успокояване на напрежението, които включват намаляване на контактите с косовските власти, както и други мерки.
Напрежението в Косово започна на 26 май, когато новите албански кметове на общините в Северно Косово, с помощта на косовската полиция, влязоха в общинските сгради на фона на яростна съпротивата на членовете на сръбската общност там.
Ситуацията достигна връхната си точка на 29 май, когато сръбски протестиращи се сблъскаха с членове на мисията на НАТО в Косово КФОР в Звечан. При сблъсъците бяха ранени десетки хора от двете страни.