Конфронтацията на Русия със Запада ще продължи десетилетия, а конфликтът ѝ с Украйна може да стане постоянен. За това предупреди Дмитрий Медведев, заместник-председател на руския Съвет за сигурност, съобщава "Ройтерс".
Медведев - някога смятан на Запад за либерален модернизатор, се превърна в един от най-отявлените ястреби в Русия, откакто Москва започна "специалната си военна операция" в Украйна миналата година.
Понастоящем възгледите му отразяват част от мисленето на най-високо ниво в Кремъл.
В статия за правителствения вестник "Российская газета" той посочи, че напрежението между Русия и Запада е "много по-лошо", отколкото по време на кубинската ракетна криза от 1962 г., когато светът бе на косъм от ядрен пожар.
Ядрена война е "доста вероятна", но е малко вероятно да има победители, отбеляза Медведев, който многократно е предупреждавал, че подкрепата на Запада за Украйна увеличава рисковете за ядрен конфликт.
Той посочи острите различия относно Украйна, посоката на човечеството и начина, по който е структуриран световният ред.
"Нещо, което никой политик не иска да признае: подобен Апокалипсис е не само възможен, но и доста вероятен", написа Медведев.
Западни анализатори определят "дрънкането с ядрено оръжие" на Медведев като тактика, целяща да изплаши Запада, така че той да намали военната си подкрепа за Украйна и вместо това да разчита Киев да започне мирни преговори с Москва.
Много западни страни, които твърдят, че помагат на Украйна да се защити от брутална колониална завоевателна война, обещаха да подкрепят Киев толкова дълго, колкото е необходимо.
Съединените щати - най-големият финансов и военен поддръжник на Украйна, заявиха, че не желаят да влизат в пряк конфликт с Русия, за да избегнат риска от ядрена война.
Украйна е категорична, че няма да преговаря, докато не прогони всички руски войници от територията си.
Медведев заяви, че Москва все още е решена да предотврати присъединяването на Украйна към НАТО.
"Нашата цел е проста - да премахнем заплахата от членството на Украйна в НАТО. И ние ще я постигнем. По един или друг начин", увери той.
Като се има предвид правилото на НАТО да не се допуска членството на страни, въвлечени в териториални конфликти, Медведев отбеляза, че конфликтът с Украйна може да стане "постоянен" предвид екзистенциалния му характер за Москва.
Единственият начин за деескалация на напрежението между Русия и Запада е влизането в тежки преговори, посочи той.
"Конфронтацията ще бъде много дълга и е твърде късно за укротяване на непокорните (т.е. нас)", подчерта Медведев и допълни, че това противопоставяне ще продължи десетилетия.