Германският канцлер Ангела Меркел опроверга информация, че 137 тона германски химикали са били експортирани в Сирия и са използвани за оръжия, предаде БиБиСи.

Доставките между 2002 и 2006 година са били с двойно предназначение и могат да се използват за производство на зарин, използван при смъртоносна химическа атака в Сирия миналият месец.

Според моята информация те са използвани само за граждански цели", каза Меркел пред германската телевизия ARD.

Но официални лица проверяват какво се е случило с химическите доставки през последните 5 години, допълни тя.

От май 2011 година насам има стриктни санкции срещу Сирия. И от тогава не е имало какъвто и да е било износ", подчерта Меркел, която излиза на парламентарни избори в неделя.

По думите й препоръките за германския износ са много стриктни, „особено за муниции".

Ние естествено се подчиняваме на тези регулации", каза канцлерът.

Химикалите включват хидроген флуорид и амониев хидроген флоурид, които според германския вестник Suddeutsche се предполага, че се използват за производство на паста за зъби.

Разследването трябва да установи дали химикалите наистина са използвани за мирни цели. То е инициирано след парламентарен въпрос от Лявата партия на Германия.

За друг времеви период все още е нужно разясняване", поясни Меркел.