Армията на Мианмар е внесла оръжия и свързани с тях материали на стойност най-малко 1 милиард долара от Русия, Китай и други страни след преврата през февруари 2021 г. Някои от тях е използвала за извършване на зверства срещу цивилни. Това гласят заключенията от доклад на ООН, публикуван в сряда, съобщава АП.
Оръжията продължават да постъпват към армията въпреки огромните доказателства за тяхната отговорност за зверствата, включително някои, които се равняват на военни престъпления и престъпления срещу човечеството, каза Том Андрюс, независимият следовател на ООН по правата на човека в Мианмар.
Докладът също така определя Сингапур като сред основните доставчици, следван от Индия и Тайланд.
Мианмар затъна в политическа криза, отприщена, когато военните поеха властта. Превземането му предизвика широко разпространени мирни протести, които силите за сигурност потушиха със смъртоносна сила, предизвиквайки въоръжена съпротива в цялата страна, която армията не успя да потуши.
Докладът документира над 12 500 покупки, които са били изпратени директно на армията на Мианмар или известни търговци на оръжие в Мианмар, работещи за армията от 1 февруари 2021 г., когато военните свалиха избраното правителство на Аун Сан Су Чи, до декември 2022 г., каза Андрюс в пресконференция.
Той каза, че обемът и разнообразието на оборудването, което военните са получили, са "зашеметяващи", вариращи от бойни самолети и щурмови хеликоптери и дронове до модерни ракетни системи, надстройки на танкове, сложно комуникационно оборудване, радарни комплекси и компоненти за военноморски кораби.
Андрюс каза, че е получил "много достоверна и подробна информация от поверителни източници", идентифицираща основните мрежи и компании, участващи в търговията с оръжие с Мианмар. Над 947 милиона долара от 1 милиард долара в оборудване са отишли директно на субекти, контролирани от военните на Мианмар, каза той.
Докладът идентифицира оръжия и материали на стойност 406 милиона долара, които са отишли за хунтата в Мианмар от Русия, 267 милиона долара от Китай, 254 милиона долара от Сингапур, 51 милиона долара от Индия и 28 милиона долара от Тайланд.
След преврата, според него, руски частни и държавни компании са прехвърлили на хунтата бойни самолети и техните резервни части, усъвършенствани ракетни системи, разузнавателни и атакуващи дронове, ударни хеликоптери и други системи.
Множество частни и държавни компании, регистрирани в Китай и Хонконг, доставяха на армията на Мианмар широка гама от оръжия, оборудване и суровини между октомври 2021 г. и декември 2022 г., включително модерни учебно-тренировъчни самолети, леки щурмови самолети, надстройки на танкове и ремонти за китайци бойни самолети, които съставляват флота на ВВС на Мианмар, се казва в доклада.
Те също така доставят алуминий, мед, стомана, каучук и смазочни материали за използване в местното производство на оръжия в Мианмар, се казва в съобщението.
За разлика от Русия и Китай и в по-малка степен Индия, Андрюс каза, че не е получил информация, която да показва, че правителствата на Сингапур или Тайланд са одобрили или прехвърлили оръжия на армията на Мианмар.