Армията на Мианмар е внесла оръжия и свързани с тях материали на стойност най-малко 1 милиард долара от Русия, Китай и други страни след преврата през февруари 2021 г. Някои от тях е използвала за извършване на зверства срещу цивилни. Това гласят заключенията от доклад на ООН, публикуван в сряда, съобщава АП.

Оръжията продължават да постъпват към армията въпреки огромните доказателства за тяхната отговорност за зверствата, включително някои, които се равняват на военни престъпления и престъпления срещу човечеството, каза Том Андрюс, независимият следовател на ООН по правата на човека в Мианмар.

Докладът също така определя Сингапур като сред основните доставчици, следван от Индия и Тайланд.

Мианмар затъна в политическа криза, отприщена, когато военните поеха властта. Превземането му предизвика широко разпространени мирни протести, които силите за сигурност потушиха със смъртоносна сила, предизвиквайки въоръжена съпротива в цялата страна, която армията не успя да потуши.

Хунтата в Мианмар уби най-малко 50 опозиционери

Хунтата в Мианмар уби най-малко 50 опозиционери

След въздушен удар на военните срещу събитие, на което присъстваха противници на нейното управление

Докладът документира над 12 500 покупки, които са били изпратени директно на армията на Мианмар или известни търговци на оръжие в Мианмар, работещи за армията от 1 февруари 2021 г., когато военните свалиха избраното правителство на Аун Сан Су Чи, до декември 2022 г., каза Андрюс в пресконференция.

Той каза, че обемът и разнообразието на оборудването, което военните са получили, са "зашеметяващи", вариращи от бойни самолети и щурмови хеликоптери и дронове до модерни ракетни системи, надстройки на танкове, сложно комуникационно оборудване, радарни комплекси и компоненти за военноморски кораби.

Андрюс каза, че е получил "много достоверна и подробна информация от поверителни източници", идентифицираща основните мрежи и компании, участващи в търговията с оръжие с Мианмар. Над 947 милиона долара от 1 милиард долара в оборудване са отишли директно на субекти, контролирани от военните на Мианмар, каза той.

Докладът идентифицира оръжия и материали на стойност 406 милиона долара, които са отишли за хунтата в Мианмар от Русия, 267 милиона долара от Китай, 254 милиона долара от Сингапур, 51 милиона долара от Индия и 28 милиона долара от Тайланд.

След преврата, според него, руски частни и държавни компании са прехвърлили на хунтата бойни самолети и техните резервни части, усъвършенствани ракетни системи, разузнавателни и атакуващи дронове, ударни хеликоптери и други системи.

Множество частни и държавни компании, регистрирани в Китай и Хонконг, доставяха на армията на Мианмар широка гама от оръжия, оборудване и суровини между октомври 2021 г. и декември 2022 г., включително модерни учебно-тренировъчни самолети, леки щурмови самолети, надстройки на танкове и ремонти за китайци бойни самолети, които съставляват флота на ВВС на Мианмар, се казва в доклада.

Те също така доставят алуминий, мед, стомана, каучук и смазочни материали за използване в местното производство на оръжия в Мианмар, се казва в съобщението.

За разлика от Русия и Китай и в по-малка степен Индия, Андрюс каза, че не е получил информация, която да показва, че правителствата на Сингапур или Тайланд са одобрили или прехвърлили оръжия на армията на Мианмар.

Хунтата в Мианмар обеща да пречупи съпротивата срещу режима

Хунтата в Мианмар обеща да пречупи съпротивата срещу режима

Военните вярват, че грубата сила в крайна сметка ще циментира техния режим