Бившият президент на Египет Мохамед Морси ще изправен на съд по обвинения в подготвяне на международен заговор и разпространяване на държавни тайни на чужди лидери, съобщи прокуратурата в северноафриканската държава, цитирана от „Ройтерс".

Сваленият след военен преврат президент и още 34 високопоставени членове на забраненото през юли движение „Мюсюлмански братя" ще бъдат обвинени в „опит да дестабилизират страната" чрез провеждането на „планирана серия от терористични нападения" в големите градове.

Ако бъдат признати за виновни, има голяма вероятност обвиняемите да бъдат екзекутирани.

Срещу Морси вече се води едно дело за насилствено потушаване на протестите пред президентския дворец от миналата година, когато той бе още на власт.

Прокурорът по делото заяви, че в плана са участвали палестинската групировка „Хамас" и ливанската организация „Хизбула". Неговите основи са били поставени през 2005 г., когато членове на „Мюсюлмански братя" е трябвало да бъдат изпратени в Ивицата Газа, за да преминат военно обучение при ветерани от Революционната гвардия на Иран.

Военизираните ислямистки организации, посочени като вероятни съучастници на Морси, все още не са коментирали твърденията на египетската прокуратура. Ако бъдат намерени достатъчно доказателства по случая, това може да се окаже „най-голямата конспирация в историята на Египет", заявиха магистратите в Кайро.

Военните, поели властта след свалянето на Морси, прибегнаха до сурови мерки при потушаването на бунта на ислямистите. Хиляди бяха арестуваните, а няколкостотин бяха убити в нестихващата вълна от насилие, заляла страната от лятото на тази година. Ситуацията се усложни още повече, след като гражданското общество започна да изразява своята неприязън и към хунтата, завзела властта след свалянето на Морси.