Снабдяването на Русия с оръжия от Иран и Северна Корея предвещава нарастващо сближаване на военни и дипломатически интереси между Москва и двете държави, намиращи се в дълбока изолация, пише британският вестник "Гардиън".
На фона на подновените обвинения от Вашингтон, че Русия се опитва да се снабди с големи количества артилерийски боеприпаси от Пхенян, в допълнение към ракетите и дроновете, които вече е закупила от Иран, темпът на доставки на вносни оръжия за Москва показва нарастващите логистични проблеми съпровождащи войната на Путин в Украйна.
Според експерт, интервюиран от вестника, Русия може да се стреми да стабилизира своето производство и доставка на ключови артилерийски снаряди през предстоящата зима, като междувременно търси боеприпаси от Северна Корея и от другаде, за да позволи на своите фабрики да наваксат производството.
Продължаващите усилия на Кремъл за снабдяване с оръжия предполагат, че Русия предвижда да продължи боевете в Украйна и през следващата година, въпреки поредицата от скорошни неуспехи на бойното поле за нейните сили в Харковска и Херсонска области.
Последната оценка на американското разузнаване относно опитите на Русия да се снабди с артилерийски боеприпаси от Северна Корея се появи в сряда, като се предполага, че Пхенян може да се опитва да прикрие доставките на оръжие през страни в Близкия изток и други региони.
"Нашата информация показва, че КНДР тайно снабдява Русия със значителен брой артилерийски снаряди, като същевременно прикрива истинската дестинация на оръжейните доставки, като се опитва да ги накара да изглежда така, сякаш са изпратени до страни от Близкия изток. или Северна Африка", каза пред репортери Джон Кърби, говорител на Съвета за национална сигурност на САЩ.
Въпреки че Кърби не посочи транзитните страни, Северна Корея доставя оръжия на Иран и двете страни също си сътрудничат в разработването на ракети.
Северна Корея е особено привлекателна за Русия като източник на ракети и снаряди, тъй като Пхенян произвежда същия калибър оръжия за севернокорейските варианти на системи от съветската епоха и притежавайки големи запаси от такива амуниции.
Северна Корея "може да представлява най-големият източник на съвместими артилерийски боеприпаси извън Русия, включително местни производствени мощности за по-нататъшни доставки", обясни Джоузеф Демпси, научен сътрудник в Международния институт за стратегически изследвания, по-рано тази година.
В допълнение към добре установените маршрути за доставка на въоръжение през Близкия изток, Северна Корея също има добри железопътни връзки с руския Далечен изток чрез маршрут от северния й град Туманган до Хасан в Русия.
Въпреки че севернокорейските продажби на оръжие са обект на санкции на ООН, на теория подкрепяни от Москва, Пхенян успява да продължи да доставя въоръжение.
"Севернокорейските оръжия се разпространяват", каза Джак Уотлинг, старши научен сътрудник в Кралския институт на обединените служби за сигурност на Великобритания, пред "Гардиън", "и има доста установени маршрути към Иран.
"Руснаците изпитват недостиг в редица ключови области не на последно място на 122-милиметрови артилерийски снаряди, а Северна Корея разполага със значителни запаси от тези боеприпаси. Напълно правдоподобно е, че те отиват в Русия и вероятно преминават през различни маршрути.
"Това, което Русия се опитва да направи, е да стабилизира своите доставки на боеприпаси през зимата, за да запълни празнината, докато собствената й промишлена база не започне да произвежда", добавя Уотлинг, добавяйки, че руските производители на оръжия са се сблъскали със сериозна проблеми в химическото производство на силни експлозиви.
И докато сближаването на руските и иранските интереси, не на последно място по отношение на съвместната им военна подкрепа за режима на Башар Асад в Сирия, е добре документирано, то Северна Корея едва сега е привлечена по-тясно в тази ос.
Тъй като Пхенян е една от малкото страни, които признаха решението на Москва за незаконно анексиране на четирите украински региона под частична руска окупация, Русия на свой ред използва своето вето в Съвета за сигурност по-рано тази година, за да блокира нови санкции срещу Северна Корея.
Всъщност по-рано тази година азиатски мозъчни тръстове, спекулирайки с нарастващото сътрудничество между Москва и Пхенян, предположиха, че освен, че вероятно се възползва от парични трансфери от Русия, Северна Корея може да търси технологии и материали за своите програми за балистични ракети, които са предмет на санкции.
Публични изявления на Путин и лидера на Северна Корея Ким Чен-ун споменаха съвместното им желание да разширят своите "всеобхватни и конструктивни двустранни отношения".
Една последица от тези непрекъснато затоплящи се отношения - далеч от фронтовата линия на Украйна - е нарастващото чувство за безнаказаност, на което се радва Северна Корея, след като Пхенян продължи да ескалира напрежението тази седмица с поредица от изстрелвания на ракети, както към съседна Южна Корея, така и към Япония.
Малцина се съмняват, че отношенията между Москва и Пхенян ще се задълбочат, изправени пред нарастващите проблеми на Русия, свързани с войната срещу Украйна.
linkaln
на 07.11.2022 в 19:30:55 #2БРИКС и ШОС са новата енергийна бедност
nsmilitia
на 07.11.2022 в 12:26:48 #1Постигат общ жизнен стандарт?