Началниците на отбраната на 15-членната Икономическа общност на западноафриканските държави (ECOWAS), се срещат в Гана днес, за да обсъдят кризата в Нигер, съобщава "Асошиейтед прес".
Причината е изтичането на крайния срок, който дадоха на хунтата в странта да освободи президента Мохамед Базум и да го върне на поста му. Припомняме, че ECOWAS заплашиха лидерите на преверата с военна намеса. Базум беше свален от власт през юли и остава под домашен арест със съпругата и сина си в столицата Ниамей.
Това е първата среща, откакто миналата седмица ECOWAS нареди разполагането на "резервни сили" за възстановяване на конституционното управление в страната. Не е ясно дали и кога ще започне военната намеса. Следва да участват няколко хиляди войници от Нигерия, Кот д'Ивоар, Сенегал и Бенин. Според експерти огранизирането им може да отнеме седмици или месеци.
До тук ECOWAS има слаби резултати в спирането на преврати в региона: съседните Буркина Фасо и Мали имаха по два в рамките на три години. Освен заплахата с военна инвазия, международната общност и ECOWAS наложиха тежки икономически санкции, както и такива за пътувания.
"ECOWAS има малко добри възможности... особено след като хунтата изглежда не желае за момента да се поддаде на външен натиск", каза Андрю Лебович, научен сътрудник в института Clingendael, мозъчен тръст.
"Една намеса може да има обратен ефект и да навреди на организацията по много начини, докато неуспехът да се извлекат големи отстъпки може да отслаби организацията политически в и без това крехък момент", обясни той.
Висшият орган по сигурността на Африканския съюз се събра в понеделник, за да обсъди дали ще подкрепи военна намеса, но все още не е обявил публично решението си.
Съветът за мир и сигурност на Африканския съюз може да отмени военната намеса, ако прецени, че по-широката стабилност на континента е застрашена от нея. Ако отхвърли използването на сила, има малко основания, при които ECOWAS може да поиска правно оправдание, каза Лебович.
По улиците на Ниамей местните жители се подготвят за възможността от битка, като същевременно се опитват да се справят с въздействието на санкциите на ECOWAS.
Нигер разчита на съседна Нигерия за до 90% от своята енергия, която отчасти е прекъсната. Улиците са осеяни с генератори, които захранват магазините там. Собствениците на ресторанти казват, че не могат да поддържат хладилниците си студени и са загубили клиенти.
Санкциите затрудняват хуманитарните групи да получат храна и провизии. Преди преврата повече от 4 милиона души в Нигер се нуждаеха от хуманитарна помощ. Броят им сега се очаква да нарасне.
Камиони са блокирани на границите с Бенин и Нигерия. Маршрутите през страни, които са пренебрегнали санкциите, като Буркина Фасо, са опасни, защото са инфилтрирани от екстремисти.
"Със затварянето на сухопътните и въздушните граници е трудно да се внесе помощ в страната", каза Луиз Обин, постоянен координатор на ООН в Нигер. Запасите от храна и ваксини може да се изчерпят. Не е ясно колко дълго ще издържат сегашните запаси, обясни тя.