Съветът за сигурност на ООН прие резолюция за ядрено разоръжаване.

Това стана ясно на започващата среща на Съвета на сигурност на ООН, която беше открита от президента на САЩ Барак Обама.

В приетия документ се посочва, че са необходими повече усилия и категорични ангажименти за постигане на глобално ядрено разоръжаване. Резолюцията призова всички страни, които не са подписали договора за ядрено разоръжаване от 1970г., да го направят.

Американският държавен глава е председател на срещата и първи американски президент начело на Съвета, тъй като през този месец САЩ държат ротационното председателство на 15-членната организация.

Резолюцията потвърждава поетите от Съвета ангажименти за „постигане на по-добър свят за всички и създаване на условия за свят без ядрена заплаха.

Американският държавен глава определи предстоящата една година като изключително критична, защото следващите 12 месеци ще покажат дали приетата резолюция и международните усилия за спиране на ядреното въоръжаване са били успешни.

Резолюцията, която приехме току-що показва нашият общ ангажимент, който цели свят без ядрени оръжия, посочи Обама. Този документ не е призив към една единствена нация, каза още той.

Принципите на международното право не се само празно обещание и договорите, които произтичат от него трябва да се спазват,  добави Обама.

Ние ще си тръгнем от тази среща с друга решителност, посочи държавният глава на САЩ.

БиБиСи коментира, че приемането на резолюцията се случва сред все по-големите притеснения на Запада относно ядрените амбиции на Иран.
В приетия днес документ не се посочват изрично страни като Северна Корея и Иран, но се потвърждават позициите на Съвета към техните ядрени планове в приетите по-ранно резолюции.

Генералният секретар на ООН Бан Ки-Мун, който говори веднага след Обама, определи днешната среща, на която бе приета резолюцията за ядено разоръжаване като „историческа".

Той поздрави световните лидери, които са дали своето „за" за  резолюцията и добави, че тя е началото на ново бъдеще за целия свят.

Руският президент Дмитрий Медведев заяви от своя страна, че Москва и Вашингтон могат, както е и планирано, през декември месец да подпишат нов договор за съкращаване на стратегическите настъпателни оръжия.

По думите му настоящото заседание е подстъп към мащабна и сериозна работа, която трябва да оздрави ситуацията в света.

Това е и основна на цел на планирания за следващата година Среща на върха по ядрената безопасност и съответната конференция по разглеждане на договора за неразпространение на ядреното оръжие.

Следващото такова подписано ново споразумение трябва юридически да обвързва страните, заяви Медведев.

В речта си руският президент изрази мнение, че международните правови механизми трябва да се усъвършенстват така, че да ядреното оръжие да не попадне в ръцете на терористите.

Ситуацията с разпространението на ядрено оръжие се променя непрекъснато и по-бързо, отколкото на нас ни се иска, традиционните опасности не изчезват, а възникват нови заплахи, каза Медведев и подчерта:
Една от най-големите опасности - това е ядрени компоненти в ръцете на терористите.