Русия и Унгария продължават да си сътрудничат въпреки трудната международна ситуация и санкционния натиск върху Москва. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров по време на среща с унгарския си колега Петер Сиярто, съобщава ТАСС.
"Въпреки трудната международна обстановка, въпреки желанието на някои от нашите партньори да засилят санкционния натиск върху Русия, нашето взаимодействие продължава и миналата година успяхме да преодолеем рецесията, причинена от пандемията, и да постигнем увеличение от над 25% в нашия търговски оборот", изтъкна руският дипломат.
Той посочи, че Москва и Будапеща имат намерение да реализират съвместни проекти в областта на енергетиката и транспорта.
Отбелязваме взаимната решимост на руско и унгарското ръководство да насърчаваме своето взаимодействие, своето партньорство, включително изпълнението на големи съвместни проекти в енергетиката, транспорта и други области, отбеляза Лавров и се обърна към Сиярто: Така че смятам Вашето посещение за абсолютно навременно, включително за да продължим нашия основан на доверие обмен на мнения по регионални и международни въпроси.
Унгарското външно министерство съобщи, че Сиярто ще се срещне и с руския вицепремиер Александър Новак, вицепремиера Денис Мантуров, както и ще обсъди допълнително закупуване на 700 милиона кубически метра газ за Унгария.
След срещата на двамата външни министри в Москва Сиярто уточни, че не е обсъждал възможността за среща между премиера на страната Виктор Орбан и руския президент Владимир Путин.
"Що се отнася до среща на върха, аз нямам такова нареждане. Разпореждането до мен относно преговорите в Москва се отнася само за закупуване на газ", подчерта той.
През последните години контактите между лидерите на Русия и Унгария са регулярни. Последната среща между Путин и Орбан се проведе в Москва в началото на февруари.
Унгария е една от най-проруски настроените страни в ЕС, силно зависима от руския газ и петрол. Русия строи и ядрен реактор за Унгария. Будапеща задържа един от пакетите от санкции срещу Москва, който включваше забрана за внос на руски петрол, докато не договори освобождаване за себе си.
ivan-koichev
на 22.07.2022 в 15:51:29 #5"ЕС е третата в света по големина икономика!" И това какво общо има със средно статистическия българин? Прави го щастлив ли?
Опако
на 22.07.2022 в 10:36:04 #4Всеки, фантазиращ, че да се поддържат икономически връзки с Русия е много доходоносно, просто е луд! България фалира три пъти в рамките на СИВ, още има ли нужда да дъвчем тази тема? ЕС е третата в света по големина икономика! Територията на ЕС е три пъти по-малка от тази на Русия, а населението й е три пъти по-голямо. БВП на Русия е колкото това на Италия и, естествено, аграрно-фашистки комсомолци, с вашия огромнен социално-икономически капацитет, си въобразяват, че малоумниците в Москва ще надиграят европейците! Отидете да си опъвате миниатюрните ластични съветски пи.шлета някъде другаде, мизерни ци.ганчета! ---------------- Горд, че заради мен и такива като мен, путинофашистка Руссия е вкарала България в списъка си с неприятелски държави!
friend
на 21.07.2022 в 21:35:45 #3Озеки Прогнозирам, че Унгария в скоро време ще ни задмине по ръст на "индустриалното производство". -------------------------------- Много прогнозираш, ама нямаш информация. Унгария винаги е била пред нас и по селскостопанско производство и по индустриално производство. Ха сега се опитай да предположиш "защо". Ако не се сетиш, аз ще ти кажа.
linkaln
на 21.07.2022 в 20:28:36 #2Турция ,Унгария, Саудитска Арабия, Бразилия, Индонезия, са най големите троянски коне на Руско Китайския свят в Запада, вижда се че войната в Украйна очертава кой е с Запада и кой е с Русия и както винаги от ерата на Виетнамската война пак САЩ еднолично се оказва че ще воюват с по голямата част от света но те са свикнали да са в по малък съюз докато се бият с по голямата част от агресивния свят срещу САЩ
nsmilitia
на 21.07.2022 в 19:31:55 #1Въпреки някои вярни позиции, Унгария трябва скоростно да бъде изхвърлена с мощен шут от ЕС.