Нидерландия не е променила позицията си относно възможната доставка на танкове "Леопард 2" на Украйна, съобщава "Ройтерс".
Днес Министерство на отбраната отрече информация, появила се в някои медии, че страната е оттеглила подкрепата си.
Нидерландия не притежава нито един от танковете, но взема 18 на лизинг от Германия. Миналия месец министър-председателят Марк Рюте обяви, че Амстердам е готов да ги даде на Украйна.
Позовавайки се на свои източници, по-рано днес германският вестник "Велт" съобщи, че правителствата на Нидерландия и Дания са оттеглили решението си да изпратят "Леопард 2" на воюващата страна.
Нидерландското военно ведомство обаче опроверга тази новина.
"Нидерландия няма танкове. С Германия беше решено, че танкове от друг батальон ще бъдат по-подходящи за доставка в Украйна. Ако Германия беше решила да изпрати танкове от нашия двунационален батальон, ние нямаше да се противопоставим на това. Нито ще се противопоставим, ако решат да ги изпратят по-късно", поясни говорителката Саша Лухоф.
Също днес първият дипломат на Европейския съюз Жозеп Борел призова страните да изпратят танкове в Украйна.
"Държавите трябва да доставят възможно най-много танкове, и то възможно най-бързо. Би било много разочароващо, ако след толкова дълго сочене с пръст към Германия, че не прави нищо, тези страни сега не последват примера ѝ", подчерта той.

Танковете за Украйна малко закъсняха, призна Германия
Берлин засега отказва да изпрати и изтребители
"Знам, че има стотици танкове в армиите на ЕС. Някои от тях трябва да бъдат обновени, но трябва да го направите, и то бързо, защото през пролетта ще бъде твърде късно", предупреди Борел.
По-рано този месец Нидерландия, Дания и Германия съобщиха, че ще купят най-малко 100 бойни танка "Леопард-1А5" за Украйна.
На 25 януари германското правителство официално обяви, че ще изпрати 14 танка "Леопард 2" на Украйна и потвърди разрешението на други съюзнически държави да изнасят тези бронирани машини.
От своя страна Кремъл предупред за възможна ескалация на войната заради "изключително опасното" решение на Берлин.