Основният фокус на национална сигурност за САЩ сега е надпреварата за мощ, а не тероризма. Това обяви американският военен министър Джеймс Матис, обявявайки националната стратегия за отбрана.
"Ще продължим да преследваме терористите, но голямата надпревара за мощ - не тероризмът - сега е основният фокус на националната сигурност на САЩ", изтъкна Матис в подготвени коментари, публикувани от Пентагона.
Матис представи силното послание на страната, отразено в документа, явно предупреждавайки противниците на Америка, като добави, че американските въоръжени сили се състезавали за възпиране на агресията в три основни региона: Индийско-Тихоокеанския, Европа и Близкия изток.
"Нашето конкурентно предимство във всяка област на военното дело - въздух, земя, море, космос и киберпространство - ерозира", констатира Матис.
Той изтъкна позицията на САЩ за онези, които биха могли да подкопаят демокрацията на страната.
"Към онези, които биха застрашили експеримента на Америка в демокрацията: ако ни предизвикате, това ще бъде вашият най-дълъг и най-лош ден", предупре той.
Що се отнася до глобалната стабилност Матис назова Северна Корея и Иран като основни заплахи.
"Изолирани режими като Северна Корея и Иран продължават да извършват незаконни действия, които застрашават регионалната и дори глобалната стабилност", коментира военният министър на САЩ.
Той също така подчерта, че САЩ са изправени пред нарастващи заплахи от различни ревизионистични сили, включително Русия и Китай. По думите му, Москва цели да разбие НАТО, да промени сигурността в Европа и Близкия изток в нейна полза, докато "Китай сплашва съседите си с хищническа икономика, докато милитаризира елементи в Южнокитайско море".
"Изправени сме пред нарастващи заплахи от ревизионистични сили като Русия и Китай, страни, които се стремят да създадат свят, съвместим с авторитарните им модели - преследвайки да наложат на други страни решения в областта на сигурността, икономиката и дипломацията", допълни шефът на Пентагона.
Според него Вашингтон планира да изгради нови военни партньорства, да засили отбраната на страната, инвестирайки в ядрени сили, както и в космическа, кибернатична и противоракетна отбрана.
Цепеница
на 26.01.2018 в 16:21:56 #9"новият приоритет на САщ- подготовка за война с русия , китай , иран , кндр ".авторчето е пропуснал да добави " ядене на малки деца " . какво ли добиче трябва да си , за да измъдриш подобно писание ?
velotRotkiv
на 20.01.2018 в 07:24:56 #8Империята се рони по периферията, но това е нищо в сравнение с социалната нестабилност, която кипи отвътре.
MyH4o
на 19.01.2018 в 23:15:57 #7Стратегията на янките е ясна - "ние сме богоизбраните, ние определяме правилата, ние прилагаме сила, когато и както сметнем за необходимо". Какво се е променило от времената, когато милиони индианци бяха брутално избити от предците на днешните славни демократи
Нищо съществено
hmmm
на 19.01.2018 в 22:38:12 #6на френда патологичните лъжи и тъпотии както винаги. "САЩ нямат завзета територия от никоя страна. " It followed in the wake of the 1845 American annexation of the independent Republic of Texas, which Mexico still considered its northeastern province and a part of its territory after its de facto secession in the 1836 Texas Revolution a decade earlier. https://en.wikipedia.org/wiki/Mexican%E2%80%93American_War https://en.wikipedia.org/wiki/Overthrow_of_the_Kingdom_of_Hawaii https://2001-2009.state.gov/r/pa/ho/time/gp/17661.htm
friend
на 19.01.2018 в 21:24:37 #5Q А всъщност истината е на 180 градуса - САЩ са окупирали половината свят със стотиците си военни бази, ---------------------------- Истината е на още 180 градуса. САЩ нямат завзета територия от никоя страна. Русия често си позволява това... и това трябва да престане завинаги. И то ще стане. Руси заема около 1/6 от територията на света. Тази територия също е отрадната и завзета с оръжие и наглост. Сега доставиха на сърбите 6 изстребителя МИГ 29 и сега и доставят 30 танка Т72. Въпросът е защо??? Русофилите могат ли да отговорят дали има някой около Сърбия, който да я заплашва? , или това е начин да насъскат Сърбия срещу нас и всички останали в региона? Или това е начин да се предизвика локална война на Балканите, за да могат руснаците да има кого да освобождават.
vlado-nikolov
на 19.01.2018 в 20:45:15 #4Шубето, е голям страх! Стара поговорка.
. От бай владо.
ce
на 19.01.2018 в 19:58:24 #3мда като свършват кинтите и вече ресурсите за крадене са на привършване се прибягва до такива методи
psp_11
на 19.01.2018 в 18:42:25 #2Нали смелите и дебелите са най-велики.. .....Изправени сме пред нарастващи заплахи от ревизионистични сили като Русия и Китай.. Като на Х конгрес на БКП...
ISIS
на 19.01.2018 в 18:31:48 #1заформиха се двата военни блока за ТСВ. Итересно като начло на ТСВ дали ще се смята Август 2008г или Февруари 2014?