Не украински ракети HIMARS са причинили смъртоносния обстрел срещу затвор в Донецка област, за който Киев и Москва се обвиниха взаимно. Това установиха следователи на ООН, съобщава "Франс прес".
На 29 юли миналата година най-малко 51 украински военнопленници загинаха при атака срещу контролирания от Москва затвор в Оленивка в Източна Украйна.
В доклад, публикуван днес, следователи от мисията на ООН за наблюдение на правата в Украйна посочват, че продължават да разследват нападението, като подчертаха, че е необходима повече информация за установяване на точните обстоятелства, така че да се определи кой носи отговорност.
Те обаче отбелязват, че е ясно, че "експлозиите не са причинени от ракети HIMARS, изстреляни от украинските въоръжени сили".
"Степента на увреждане на стените, тавана, покрива и прозорците на затвора, състоянието на двуетажните легла вътре, размерът на остатъчния кратер и радиусът на удара не са характерни за атаки с боеприпаси HIMARS", пише в доклада.
Мисията на Службата на ООН за правата на човека, която присъства в Украйна от 2014 г., не е имала достъп до наказателната колония, но пояснява, че е стигнала до заключенията си след разговори с над 50 свидетели и оцелели, както и чрез анализ на видео- и фотографски кадри.
"Дори една-единствена ракета HIMARS вероятно би причинила щети и разрушения на затвора и околностите в значително по-голям и сериозен мащаб", посочват от ООН и допълват, че свидетели твърдят, че са чули "множество експлозии".
В допълнение, следователите отбелязват, че видео- и фотографски кадри на разрушената казарма "показват точка на удар във вътрешността на западната стена и две възможни точки на проникване през покрива".
"Въпреки че точният тип оръжие и източникът на обстрела не можаха да бъдат определени, структурните повреди изглежда съответстват на боеприпас, изстрелян с траектория изток-запад", съобщава се още в доклада.
Следователите призоваха Москва да осигури достъп на независими наблюдатели до съоръжението.
По време на обстрела в затвора в Оленивка имаше хиляди украински военнопленници, включително бойци от батальона "Азов", които защитаваха стоманодобивния завод "Азовстал" в град Мариупол, преди да се предадат на руските сили.