Украинският президент Володимир Зеленски направи видеообръщение към европейските лидери, които се събраха в Париж за международната конференция "Солидарност с украинския народ".
На конференцията се обсъжда възстановяването на украинската инфраструктура след масираните ракетни удари на Русия, които започнаха от средата на октомври. Домакин е френският президент Еманюел Макрон, а сред участниците в събитието са ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, както и правителствени ръководители на няколко европейски държави и международни организации - общо 46 държави и 24 международни организации. Както каза самият Макрон, "това е косвено доказателство, че Украйна не е сама".
Зеленски се обърна към участниците в конференцията с призив да помогнат на Киев, като формулира шест приоритета, които биха помогнали на Украйна да преживее зимата.
До края на настоящия отоплителен сезон в Украйна (а може би и по-дълго) енергийната система на страната ще се нуждае от "спешна помощ" от европейските страни, заяви Зеленски.
За да преживее предстоящата зима, Украйна трябва да се снабди с около 2 милиарда кубически метра газ, за което Киев се нуждае и от помощта на западните си съседи.
Украйна се нуждае от трансформатори, генератори, оборудване за възстановяване на мрежи за високо напрежение, газови турбини. Евтините светодиодни лампи са друг важен елемент от снабдяването в условията на постоянни прекъсвания на електрозахранването.
Зеленски поиска да се изпратят специални мисии от представители на Европейския съюз, подобни на делегацията на МААЕ, която посети атомната електроцентрала в Запорожие. Тези мисии да направят оценка на обекти от критичната енергийна инфраструктура.
Украинският президент поиска да се създаде "Парижки механизъм" от многостранни срещи като днешната конференция, за да се "осигурят навременни и ефективни отговори на всяко предизвикателство, свързано с руския енергиен тероризъм".
Според Зеленски решаването на тези шест задачи "не само ще позволи на Украйна да издържи зимата, но и ще докаже на всички антидемократични и антиевропейски сили, и на първо място на Русия, че Европа се е научила да избягва бедствия и да защитава гражданите си възможно най-добре".
Русия започна масирани удари срещу украинската енергийна инфраструктура два дни след бомбардировката на Кримския мост, за която обвини Украйна. В края на октомври руският президент Владимир Путин заяви, че ракетните удари по Украйна са били в отговор на нападенията на украински дронове срещу военни кораби в Севастопол. "Отчасти е така. Но това не е всичко, което можем да направим", каза руският президент.
Припомняме, че повече от 40 държави от Европа и развитите страни официално започнаха подготовката на "план Маршал" за възстановяване на Украйна след руската агресия с т.нар. Луганската декларация. Срещата в Швейцария обаче се състоя в началото на юли месец, когато щетите, нанесени от страна на руските удари по инфраструктурата на Украйна, бяха значително по-малко.