Синът на сваления премиер на Бангладеш Шейх Хасина заяви, че обвиненията към семейството му за корупция при възлагането през 2015 г. на договор за ядрена енергия на стойност 12,65 милиарда долара са "напълно фалшиви" и са "клеветническа кампания", предаде "Ройтерс".

Комисията за борба с корупцията на Бангладеш съобщи, че е започнала разследване на обвинения в корупция, присвояване и пране на пари при проекта за атомната електроцентрала "Рупур", подкрепен от руската държавна компания "Росатом". През 2015 г. беше сключена сделка за две централи, всяка с мощност от 1200 мегавата.

Според Комисията е имало финансови нередности на стойност около 5 милиарда долара, включващи Хасина, нейния син Саджиб Вазед и нейната племенница, която е икономически секретар на Министесрвото на финансите на Великобритания Тулип Сидик, чрез офшорни сметки.

Продължават рокадите по върховете в Бангладеш

Продължават рокадите по върховете в Бангладеш

Главният съдия на Бангладеш и шефът на централната банка се оттеглиха на фона на протестите

"Росатом" също опроверга обвиненията, като добави, че се е ангажирал да се бори с корупцията във всичките си проекти и че поддържа прозрачна система за обществени поръчки.

Корпорацията е посочила, че е "готова да защити своите интереси и репутация в съда" и счита, че "неверните твърдения в медиите за опит за дискредитиране на проекта за АЕЦ "Рупур", който се изпълнява за решаване на проблемите с енергийните доставки на страната и е насочен към подобряване на благосъстоянието на народа на Бангладеш."

Сидик не е коментирала случая, но говорител на британския премиер Кийр Стармър каза, че Сидик е отрекла каквото и да е участие и че й има доверие. Сидик ще продължи да изпълнява ролята си, добави говорителят.

Саджиб Вазед, който в момента живее във Вашингтон, заяви, че неговото семейство е мишени на политически лов на вещици в Бангладеш. "Това са напълно фалшиви обвинения и клеветническа кампания. Моето семейство, нито аз никога не сме участвали или вземали пари от каквито и да било правителствени проекти", каза той пред "Ройтерс".

Бангладеш наложи блокада след протести, при които загинаха стотици

Бангладеш наложи блокада след протести, при които загинаха стотици

Спря интернета и комуникаците, затвори университети и бизнеси, разположи военни по улиците в столицата

По думите му не е възможно семейството му да източи милиарди от проект за 10 милиарда долара и нямало и никакви офшорни сметки. "Живея в САЩ от 30 години, леля ми и братовчедите ми в Обединеното кралство от подобно време. Очевидно имаме сметки тук, но никой от нас не е виждал толкова пари", категоричен е той.

От "Ройтерс" посочват, че не могат да се свържат с Хасина, която не е виждана публично, откакто избяга в Ню Делхи в началото на август след протестите срещу нея в Бангладеш, които взеха около 15000 жертви. Оттогава временно правителство управлява страната.

Правителството в Дака съобщи, че е поискало от Индия да върне Хасина обратно. Ню Делхи потвърди искането, но отказа допълнителен коментар.

Вазеб каза, че семейството не е взело решение за връщането на Хасина в Бангладеш и че Ню Делхи не я е молил да търси убежище другаде.

Бангладеш отзова петима свои пратеници, включително посланика си в Индия

Бангладеш отзова петима свои пратеници, включително посланика си в Индия

Дипломатите са били призовани незабавно да се върнат в страната